Piotr Lewandowski jest współredaktorem książki Tasks, Skills, and Institutions - The Changing Nature of Work and Inequality, wydanej przez Oxford University Press w ramach WIDER Studies in Development Economics.
Jednodniowe warsztaty UNTANGLED zgromadziły ekonomistów rynku pracy z europejskich uniwersytetów i instytutów badawczych, aby omówić i zastanowić się nad 10 artykułami na temat zmian umiejętności i wartości umiejętności.
SOLE - Annual Meeting of Society of Labor Economists to najważniejsza konferencja poświęcona ekonomii pracy. IBS jest jedyną polską instytucją, która co roku prezentuje swoje badania na tym forum.
Jan Gromadzki i Piotr Lewandowski przyjrzeli się danym i sytuacji polskiego rynku pracy w trakcie zmian, jakie przyniosły kolejne fale uchodźców z Ukrainy.
Badacze z całego świata zaprezentowali szeroki zakres najnowszych badań z zakresu ekonomii pracy i rozwoju. Szczególną uwagę poświęcono wyzwaniu tworzenia lepszych miejsc pracy w krajach rozwijających się.
Naukowcy z 10 instytucji z całej Europy będą dociekać, w jaki sposób megatrendy wpływają na rynki pracy i poziom zabezpieczenia społecznego w karajach Europy.
Na stronie internetowej prognozy.praca.gov.pl udostępniliśmy nowe narzędzie, służące do wyznaczania szczegółowych prognoz dla rynku pracy w horyzoncie 2050 roku. Jest ono kluczowym rezultatem zakończonego właśnie projektu, który zrealizowaliśmy wspólnie z Instytutem Pracy i Polityki Społecznej oraz Uniwersytetem Łódzkim.
Spotkanie na temat „Efektów rynku pracy i społecznych skutków transformacji technologicznej, globalizacji i zmian demograficznych” 9 listopada w Brukseli i zgromadziło 16 referatów oraz 45 uczestników.
Doroczna konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Pracy (European Association of Labour Economists – EALE) powróciła do tradycyjnego formatu wraz z interesującą konferencją w Padwie w dniach 8-10 września 2022 r. Piotr Lewandowski i Iga Magda reprezentowali IBS.
25 marca 2022 r. w Wiedniu odbył się warsztat podsumowujący pierwszy rok prac projektu UNTANGLED. Zaprezentowaliśmy na nim wyniki trzech badań dotyczących wpływu technologii na rynek pracy i nierówności dochodowe w Europie.
W nowej książce dotyczącej kwestii ubóstwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej współautorami rozdziału poświęconego Polsce są Jakub Sokołowski i Piotr Lewandowski.
W obliczu rosnących cen mieszkań, zarówno tych na wynajem, jak i na sprzedaż, w wielu krajach rozwiniętych dyskutuje się o tym, jak zapewnić większą dostępność niedrogich lokali.
Badacze z Instytutu Badań Strukturalnych we współpracy z chilijskim Ministerstwem Finansów i Bankiem Światowym przeanalizowali ekonomiczne skutki nowej polityki klimatycznej zaproponowanej przez chilijski rząd.
„Demografia, zatrudnienie i wzrost w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej”, konferencja zorganizowana przez Chorwacki Bank Narodowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) – 15 lipca, Dubrownik
Materiały z seminarium Piotra Lewandowskiego i Alberta Parka (IEMS HKUST) o wpływie technologii, globalizacji i umiejętności na międzynarodowe różnice w pracach rutynowych i nierutynowych- Hong Kong, 25.04.
Jak zmodernizować ciepłownictwo, tak aby nie zwiększyć przy tym skali ubóstwa energetycznego? Polecamy rozdział ekspertów IBS w raporcie Forum Energii „Czyste ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa”.
Materiały z konferencji IBS i Banku Światowego: Globalizacja, praca oraz nowe aspekty nierówności w Europie i Azji Środkowej (Warszawa, 16-17 stycznia).
Serdecznie zapraszamy na konferencję z okazji prezentacji najnowszego raportu Banku Światowego „World Development Report 2019: The Changing Nature of Work.”
Ubóstwo energetyczne obniża jakość życia, ale też przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Polecamy rozdział autorstwa ekonomistów IBS w raporcie Global Compact Poland.
Podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach zaprezentowaliśmy wyniki badań dot. m.in. ścieżek transformacji niskoemisyjnej, górnictwa i ubóstwa energetycznego.
Wspólnie z Bankiem Światowym zapraszamy na konferencję nt. globalizacji, pracy i nierówności (Warszawa, 16-17 stycznia 2019). Na zgłoszenia prac czekamy do 18 listopada.
11 i 12 maja w Bogocie (Kolumbia) odbędzie się konferencja dotycząca kluczowych zagadnień związanych z ekonomią rynku pracy. Jako współorganizatorzy zachęcamy do uczestnictwa online.
W nowej publikacji Instytutu Ekonomii Środowiska i Efektywnej Polski eksperci IBS szacują popyt na pracę w wyniku zwiększonej termomodernizacji w Małopolsce i na Śląsku.
Wyniki zespołu IBS nt. technologii i pracy zostały zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji ASSA współorganizowanej przez American Economic Association – Filadelfia, 5-7 stycznia.
Podczas seminarium 30 stycznia zaprezentujemy najnowsze wyniki badań IBS dotyczące ubóstwa energetycznego i wpływu termomodernizacji na rynek pracy w Polsce. Zachęcamy do oglądania transmisji na żywo!
Publikujemy podsumowanie i prezentacje z międzynarodowej konferencji naukowej nt. rynku pracy, którą zorganizowaliśmy 6 i 7 grudnia 2017 r. w Warszawie.
Ile osób pracuje w sektorze kultury? Jaki odsetek wartości dodanej jest wytwarzany przez sektor? Publikujemy raport o ekonomicznym znaczeniu sektora kultury.
W dniu 9 grudnia 2017 r. zapraszamy na panel dyskusyjny pt. „Zabezpieczenie emerytalne – w poszukiwaniu równowagi między możliwościami państwa a interesem ubezpieczonych”.
Czy Polacy po 50. roku życiu cieszą się dobrym zdrowiem? Czy częściej niż ich rówieśnicy z innych krajów europejskich doświadczają ubóstwa i deprywacji materialnej? Publikujemy materiały z konferencji „Pokolenie 50+ w Polsce na tle Europy: aktywność, zdrowie i jakość życia. Wyniki na podstawie badania SHARE” (19 października br.).
23-24 października br. zaprezentujemy wyniki badań dotyczących nierówności ekonomicznych w Polsce oraz wpływu Programu „Rodzina 500+” na aktywność zawodową matek.
W dniu 20 października br. organizujemy sesję w ramach Igrzysk Wolności 2017 (Łódź). W trakcie panelu porozmawiamy o tym, jak technologie ICT wpływają na rynki pracy na świecie obecnie, a także, czego możemy spodziewać się w przyszłości.
Pod koniec września eksperci z naszego Instytutu przedstawili najnowsze wyniki badań dotyczących ubóstwa energetycznego oraz brali udział w dyskusjach dotyczących poprawy efektywności energetycznej budynków oraz problemu smogu.
Podczas 29. dorocznej Konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Pracy zaprezentowaliśmy wyniki badań o międzypokoleniowych różnicach w derutynizacji pracy w Europie.
Zapraszamy na konferencję, 19 października br., podczas której zostanie zaprezentowany coroczny raport Banku Światowego o sytuacji ekonomicznej w regionie ECA.
Udostępniamy prezentacje z międzynarodowego seminarium naukowego Instytutu Badań Strukturalnych (IBS) poświęconego globalnym przemianom na rynkach pracy.
Podczas 12. konferencji Warsaw International Economic Meeting naukowcy z IBS zaprezentowali wyniki swoich badań dotyczących rynku pracy, nieautoryzowanych źródeł kultury, ubóstwa energetycznego, OZE i zielonych innowacji.
Podczas tegorocznej Konferencji Warsaw International Economic Meeting ośmiu naukowców z IBS zaprezentuje badania dotyczące rynku pracy, nieautoryzowanych źródeł kultury, ubóstwa energetycznego, OZE i zielonych innowacji.
W dniach 4-5 maja 2017 w Kopenhadze odbyło się spotkanie sieci ekspertów działającej pod agendą Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) - Eionet. Piotr Lewandowski przedstawił wyzwania społeczne związane z transformacją energetyczną.
Z masową imigracją zarobkową do Polski mamy do czynienia po raz pierwszy od czasów PRL-u. Sytuacji obywateli ukraińskich przyjeżdżających do naszego kraju oraz pytaniu o strategię polityki migracyjnej poświęcona została debata Fundacji Batorego i ZUwP.
Nasi eksperci przedstawiają wyniki najnowszych badań oraz prognozy skutków starzenia się Polaków na rynek pracy i finanse publiczne, oraz oceny skutków reform systemu emerytalnego.
Wyzwania, jakie niesie gwałtownie postępujący proces starzenia się ludności w naszym kraju, omawialiśmy 9 marca br. podczas konferencji zorganizowanej wspólnie z Przedstawicielstwem KE. Udostępniamy materiały pokonferencyjne.
Potrzeba zdefiniować na nowo umowy o pracę i doprecyzować, czym są dzieła i usługi – Piotr Lewandowski wskazuje kwestie, które warto przedyskutować w kontekście ewentualnych zmian w systemie emerytalnym.
Zmiany są wprowadzane bez debaty publicznej, bez zaangażowania ekspertów oraz interesariuszy reprezentujących różne interesy m.in. samorządów lokalnych i organizacji społecznych.
2-3 listopada br. w Waszyngtonie odbyła się konferencja, której celem było omówienie najnowszych badań wspierających tworzenie wielosektorowych i interdyscyplinarnych rozwiązań wobec wyzwań na rynkach pracy całego świata.
Teza DGP postawiona w artykule z 7 grudnia br. przypisywana dr Idze Magdzie jest nadużyciem w stosunku do wypowiedzi z wywiadu udzielonego przez wiceprezes Instytutu. Jesteśmy rozczarowani brakiem sprostowania ze strony DGP.
Piotr Lewandowski, na zaproszenie HKUST Institute for Emerging Market Studies z Hongkongu (HKUST IEMS), przedstawi rezultaty badań dotyczących postępującej rutynizacji rynków pracy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wobec zmian technologicznych.
Najnowsza pozycja wydawnictwa Routledge zawiera kompleksowe omówienie nierówności płci na rynku pracy w krajach Europy Wschodniej od czasu upadku komunizmu.
Najnowsza publikacja CEPR Press pod redakcją Samuela Bentolila i Marcela Jansena, do której rozdział o bezrobociu w Polsce napisali ekonomiści IBS, Iga Magda i Piotr Lewandowski, jest już dostępna w serwisie www.voxeu.org
Apel o uwzględnienie wyników badań naukowych i głosów ekspertów przy planowaniu zmian w systemie edukacji oraz o czas na debatę włączającą środowiska naukowe w dyskusję o przyszłości polskiej edukacji.
Na 28. dorocznej Konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Pracy aż sześciu naukowców zaprezentowało wyniki badań zrealizowanych w naszym Instytucie.
W krajach rozwijających się wprowadza się coraz więcej regulacji mających na celu ochronę pracowników przed wyzyskiem. Między zamysłem a rezultatami regulacji pozostaje jednak istotna różnica.
W lipcu br. Prezes Instytutu Badań Strukturalnych dołączył do międzynarodowej grupy ekonomistów Instytutu Badań nad Przyszłością Pracy w ramach sieci IZA Research Fellows.
Instytut Badań Strukturalnych na zlecenie Parlamentu Europejskiego współtworzył raport dotyczący zjawiska niepewnego i niestabilnego zatrudnienia w Europie.
W dniach 2-3 listopada br. w Waszyngtonie odbędzie się konferencja Jobs and Development, której jesteśmy współorganizatorem. Zachęcamy do nadsyłania prac – do 26 sierpnia.
W dniach 27-29 czerwca br., w Brukseli, odbyła się konferencja ETUC / ETUI dotycząca wpływu technologii cyfrowych na ilość i jakość pracy, wynagrodzeń oraz stosunków pracowniczych.
Piotr Lewandowski, Wojciech Hardy oraz Maciej Lis wzięli udział warsztatach National Transfer Account (NTA) w Saly (Senegal), które odbyły się między 21 a 24 czerwca.
…bez refleksji na temat konsekwencji i skuteczności poprzednich i obecnych decyzji – o zapowiedzianej na 2017 r. podwyżce płacy minimalnej – w TOK FM P. Lewandowski (IBS), D. Owczarek (ISP) i J. Janiszewski; Puls Biznesu, Polsatnews.pl
W Obserwatorze Finansowym ukazał się artykuł „Budżet państwa dla nikogo nie jest przejrzysty” nt. seminarium IBS o stanie finansów publicznych w Polsce
Rynek pracy to system naczyń połączonych, na który wpływa nie tylko wysokość płac, ale też wiele innych czynników makroekonomicznych i regulacyjnych – P. Lewandowski dla DGP
Aleksandra Przegalińska, Piotr Łuba oraz Piotr Lewandowski dyskutowali na temat wpływu nowoczesnych technologii na rynek pracy w audycji Joanny Solskiej.
Na blogu Banku Światowego Piotr Lewandowski (IBS), Radhicka Kapoor (ICRIER) i Siddhartha Raja (BŚ) tłumaczą, kto korzysta, a kto traci w wyniku zmian technologicznych na rynku pracy.
12 stycznia odbyło się w sejmie publiczne wysłuchanie prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej. Prezydent zaproponował powrót do wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce do 2012 r.
Wzmocnienie inspekcji pracy jest potrzebne, ale inspektorzy nie powinni podejmować decyzji należących obecnie do sądów pracy – kilka uwag do propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
O ryzyku zwiększenia skali sztucznego samozatrudnienia i przepływów do szarej strefy rozmawiają Piotr Lewandowski i Krzysztof Rzyman w Polskim Radio 24.
W dniach 11-13 grudnia odbyła się konferencja organizowana przez HKUST, w trakcie której zaprezentowane zostały najnowsze badania dotyczące rynków wschodzących.
Regulacje rynku pracy, szara strefa, demografia, tworzenia miejsc pracy w Azji Południowej były głównymi tematami konferencji w New Delhi, która odbyła się w dniach 3-4 grudnia br.
W Kapsztadzie odbyły się warsztaty poświęcone m.in. urbanizacji oraz regulacjom rynku pracy, w szczególnym kontekście, jakim są rynki pracy Afryki Subsaharyjskiej. Piotr Lewandowski przedstawił „Kilka refleksji nt. nieformalności i niestabilności zatrudnienia w Europie Wschodniej”.
Polska należy do krajów o najniższych wydatkach na politykę rodzinną w UE. Odpowiedź na pytanie, czy wydawać więcej, jest jednak dużo prostsza, niż na pytanie, jak wydatkować te środki najlepiej.
Na wideoblogu Banku Światowego zaprezentowana została rozmowa z Piotrem Lewandowskim, w której ekonomista wyjaśnia, jak rozwój technologii wpłynął na naturę wykonywanych w pracy zadań.
Płaca minimalna i umowy cywilnoprawne (przez jednych nazywane elastycznymi, przez innych śmieciowymi) to tematy, które w ostatnich tygodniach stały się popularne.
IBS wziął udział w seminarium Europejskiego Obserwatorium Polityki Zatrudnienia (EEPO) „Reformy prawnej ochrony zatrudnienia” w Brukseli w dniu 16 czerwca 2015 roku.
Co dziesiąty pracownik w Polsce jest ubogi. Szczególnie zagrożone ubóstwem są osoby o nieciągłym zatrudnieniu, często związanym z pracą na umowy cywilnoprawne. To problem, którego na razie nikt nie potrafi rozwiązać.