O nas

Instytut Badań Strukturalnych jest niezależną i apolityczną fundacją naukową. W pracy badawczej koncentrujemy się na analizie ekonomicznej oraz ocenie skutków polityk publicznych w obszarze:
  • rynku pracy,
  • demografii,
  • edukacji,
  • polityki rodzinnej,
  • finansów publicznych oraz
  • energii i klimatu.
Korzystamy z nowoczesnych narzędzi modelowych, statystycznych, ekonometrycznych i informatycznych. Badania realizujemy z dbałością o metodologię i obiektywizm. Od początku działalności (2006 r.) zrealizowaliśmy blisko 200 projektów naukowych, w tym m.in. dla Banku Światowego, OECD, ministerstw, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Kancelarii Prezydenta RP, Narodowego Banku Polskiego, organizacji przedsiębiorców oraz dla innych stowarzyszeń i fundacji. Realizujemy projekty naukowe ze środków grantowych Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Nauki oraz Development Grant Facility. Współpracujemy z czołowymi instytucjami naukowymi z Europy – m.in. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii – oraz świata – m.in. z Chile, Hong Kongu, Indii i Południowej Afryki.

 

 Wyniki badań Instytutu są ogólnie dostępne, a szczególną rolę w ich upowszechnianiu pełnią dwie serie wydawnicze: IBS Working Paper oraz IBS Policy Paper (publikacje). Wszystkie artykuły, raporty, jak i informacje o naszych projektach oraz konferencjach znajdują się w serwisie ibs.org.pl.

 

Fundacja Naukowa Instytut Badań Strukturalnych została założona w 2006 roku przez grupę młodych ekonomistów związanych ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Obecnie zespół Instytutu tworzy 20 osób z doświadczeniem akademickim, doświadczeniem w sektorze pozarządowym, instytucjach publicznych i konsultingu. Od początku istnienia koncentrujemy się na rzetelnym badaniu rzeczywistości.

badania

Badania naukowe i stosowane stanowią podstawowy obszar działalności IBS. Realizujemy je z dbałością o obiektywizm i metodologię. Korzystamy z najlepszych dostępnych danych i nowoczesnych narzędzi analitycznych. Koncentrujemy się na: rynku pracy, demografii, edukacji, polityce rodzinnej i społecznej, finansach publicznych, systemie ochrony zdrowia, energii i klimacie, makroekonomii. Szczególnie interesują nas zależności między obszarami i badania o wnioskach istotnych dla polityki publicznej. Informacja o aktualnie realizowanych projektach badawczych oraz projekty archiwalne dostępne są w zakładce – badania.

publikacje

Chcemy, żeby wyniki oraz wnioski z naszych badań trafiały zarówno do naukowców w Polsce i za granicą, jak i do opiniotwórczych mediów, decydentów mających wpływ na kształt polityk publicznych, a także do każdej osoby zainteresowanej rzetelnymi analizami ekonomicznymi. Publikujemy po polsku i angielsku. Artykuły, raporty upubliczniamy w zakładce – publikacje.

 

IBS_Working_Paper_01_2017_okladka_en

 

 

 

 

 

 

 

 

zasoby

Analitycy naszego Instytutu podczas pracy badawczej zbierają, analizują i przetwarzają bardzo duże ilości danych. Na podstronie zasoby udostępnimy efekty naszej pracy: m.in. aplikacje, skrypty, bazy danych. Materiały są dostępne nieodpłatnie. Korzystając z nich, prosimy jedynie o podawanie źródła.

Zasoby_ilustracja_pl