Doktor hab. nauk ekonomicznych, prof. SGH w Katedrze Ekonomii I. Wykłada makroekonomię, ekonomię pracy i ekonomię zdrowia. Jest także członkinią sieci IZA Research Fellows. Wcześniej pracowała w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, gdzie koordynowała prace badawcze oraz współpracowała z Grupami Roboczymi Komisji Europejskiej i OECD w obszarze rynku pracy i polityki społecznej. W pracy badawczej zajmuje się problematyką rynku pracy, polityki społecznej, edukacji i zdrowia. Autorka i współautorka publikacji z tych obszarów. W wolnych chwilach żegluje i jeździ na nartach.
zainteresowania
rynek pracy, polityka społeczna, nierówności płac i dochodów, ekonomia zdrowia
RównoWaga to konkurs inny niż wszystkie. Edukacyjny charakter oraz unikalna formuła współpracy biznesu z organizacjami społecznymi wyróżnia go na tle dotychczas przeprowadzonych inicjatyw.
We współpracy z partnerami z 8 krajów będziemy badać jak pomóc osobom dyskryminowanym na rynku pracy ze względu na płeć, pochodzenie etniczne, wiek, stan zdrowia, czy orientację seksualną.
Iga Magda i między innymi Karolina Andrian, Anna Potocka-Domin, Aleksandra Karasińska czy Adam Bodnar wybiorą firmę, która może być wzorem do naśladowania w kwestii równości rodzicielskiej.
Na stronie internetowej prognozy.praca.gov.pl udostępniliśmy nowe narzędzie, służące do wyznaczania szczegółowych prognoz dla rynku pracy w horyzoncie 2050 roku. Jest ono kluczowym rezultatem zakończonego właśnie projektu, który zrealizowaliśmy wspólnie z Instytutem Pracy i Polityki Społecznej oraz Uniwersytetem Łódzkim.
Dlaczego często zdarza się tak, że kobiety są niżej wynagradzane niż mężczyźni, nawet gdy zajmują równoważne stanowiska i posiadają takie samo wykształcenie. Jakie normy społeczne mają wpływ na decyzje kobiet i mężczyzn na rynku pracy? Przez 4 lata pod tym kątem badaliśmy krajobraz polskiego rynku pracy.
Doroczna konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Pracy (European Association of Labour Economists – EALE) powróciła do tradycyjnego formatu wraz z interesującą konferencją w Padwie w dniach 8-10 września 2022 r. Piotr Lewandowski i Iga Magda reprezentowali IBS.
System wynagrodzeń w administracji publicznej wymaga poprawy w kilku obszarach. Osoby młode i z wyższym wykształceniem otrzymują w administracji publicznej niższe płace niż w sektorze przedsiębiorstw. W zamian, administracja dobrze wynagradza staż pracy, zachęcając do długiej kariery. Taki model zmniejsza problemy związane z rotacją pracowników, jednak ogranicza możliwości strukturalnych zmian w zatrudnieniu. Obecny system wynagrodzeń ...
Prezentowane badanie dotyczy wpływu na zatrudnienie dużego programu refundacji wynagrodzeń dla młodych osób bezrobotnych. Program ten został wprowadzony w 2016 r. w okresie ożywienia gospodarczego w Polsce. Skupiamy się na pytaniu, czy efekty programu różniły się między mężczyznami a kobietami. Badanie wykorzystuje duży zbiór danych administracyjnych dotyczących populacji osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Oszacowujemy ...
Wykorzystując dane z badania „Generation and Gender Survey” dla Polski, analizujemy związek między względnym dochodem kobiet w gospodarstwie domowym, mierzonym jego udziałem w całkowitym dochodzie gospodarstwa domowego, a zaangażowaniem kobiet w prace domowe. Czynniki kulturowe również mają wpływ na podział obowiązków domowych. Pokazujemy, że bardziej egalitarne postrzeganie norm związanych z płcią wiąże się ...
Analizujemy znaczenie wykształcenia dla szans zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnościami w Unii Europejskiej. Wykorzystujemy dane z Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności (EU-SILC) za lata 2011-2019. Nasze wyniki wskazują, że poziom wykształcenia jest kluczową zmienną kształtującą szanse zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnościami. W szczególności, osiągnięcie wyższego wykształcenia ma znacznie większe znaczenie dla prawdopodobieństwa zatrudnienia ...
Na podstawie danych europejskiego badania siły roboczej z 2019 r., badamy lukę płciową i lukę rodzicielską w dostępie do elastycznego czasu pracy. Przeciętnie w Europie nie ma istotnej statystycznie różnicy między dostępem do elastycznego czasu pracy wśród kobiet i mężczyzn, natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej kobiety rzadziej mają dostęo do takich rozwiązań. W Europie Zachodniej występuje odwrotna zależność. Co więcej, ...
Publikacja powstała w ramach projektu „Youth Employment PartnerSHIP”, który ma na celu przeciwdziałanie bezrobociu wśród osób młodych. Badamy w nim efektywność instrumentów wsparcia ludzi młodych, którzy nie pracują się i nie uczą w czterech krajach: Polsce, Hiszpanii, we Włoszech i na Węgrzech. Projekt finansowany jest ...
Celem projektu Paths2Include jest zrozumienie różnych form dyskryminacji na rynku pracy oraz zwiększenie możliwości zatrudnienia osób zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy.
Celem projektu jest przedstawienie propozycji tworzenia polityk opieki społecznej i rynku pracy, które będą odpowiedzią na zmiany zachodzące pod wpływem megatrendów - cyfryzacji, globalizacji, zmian klimatycznych i zmian demograficznych - na rynkach pracy i w systemach państw opiekuńczych w Europie.
Celem projektu jest wypełnienie luki w wiedzy i przeanalizowanie związku pomiędzy normami społecznymi a decyzjami dotyczącymi uczestnictwa w rynku pracy i opieką nad dziećmi, czyli sytuacji kobiet i mężczyzn w tym zakresie.
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz IBS, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami, Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, Uniwersytet Warszawski, Szkołą Główną Handlową w Warszawie.
Celem projektu Untangled jest badanie wpływu globalizacji, zmian technologicznych i zmian demograficznych na rynki pracy w Unii Europejskiej, identyfikacja grup najbardziej zagrożonych nadchodzącymi zmianami oraz rekomendacja odpowiednich rozwiązań.
Celem projektu TIPPING+ jest identyfikacja kluczowych procesów i wydarzeń prowadzących do transformacji energetycznej w regionach zależnych od węgla, zbadanie reakcji regionalnych systemów społeczno-ekonomicznych na tę transformację oraz ocena wpływu tych zmian na wzrost populizmu i nastawień antydemokratycznych.
Celem przedsięwzięcia jest ewaluacja efektywności wsparcia na rzecz osób młodych w Hiszpanii, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Projekt realizowany jest w latach 2018 – 2021 przez IBS i 8 partnerów zagranicznych w ramach Funduszu na Rzecz Zatrudnienia Młodzieży EEA i Funduszy Norweskich.
Celem projektu jest zdefiniowanie różnorodnych wyzwań stojących przed Polską w obliczu przemian globalnych polegających na rosnącym znaczeniu nowych technologii w życiu społecznym i gospodarczym.
Celem projektu jest ewaluacja skuteczności i efektywności wsparcia na rzecz osób młodych realizowanego w ramach I Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Celem naukowym projektu jest analiza determinant zróżnicowania płac kobiet i mężczyzn w różnych grupach wieku oraz z perspektywy polityki zarządzania na poziomie firmy.
Celem projektu była wymiana doświadczeń związanych z korzystaniem z danych administracyjnych w krajach Europy Środkowej oraz promocja szerszego wykorzystania tego typu danych.
Organizacja seminariów naukowych dotyczących rynku pracy, polityki społecznej i wpływu zmian na rynku energii na społeczeństwo, oraz międzynarodowej konferencji „IBS Jobs Conference 2017”.
Projekt miał na celu ocenę znaczenia sektorów kultury i kreatywnego dla polskiej gospodarki poprzez oszacowanie wartości dodanej oraz zatrudnienia w obu tych sektorach.
Celem projektu było rozwinięcie nowatorskiej metody matematycznej umożliwiające łatwe uwzględnienie heterogeniczności podmiotów do standardowych makroekonomicznych modeli równowagi ogólnej.
Opracowanie jednolitej i rzetelnej metodologii oceny luki płacowej. Stworzenie narzędzia w formie aplikacji komputerowej pozwalającej na pomiar różnic wynagrodzenia kobiet i mężczyzn za wykonanie jednakowej pracy u danego pracodawcy (luka płacowa).
Podczas konferencji zamykającej Projekt Youth employment partnerSHIP", którego IBS był leaderem, zespół osobowości z różnych środowisk zastanawiał się jak poprawić istniejące programy wsparcia zatrudnienia osób młodych.