Ryzyka związane z planowaną przez rząd podwyżką płacy minimalnej

pixabay_kosci3
Rozmawiają Piotr Lewandowski i Nell Przybylska w Onet Biznes.

Płaca minimalna obowiązuje w większości krajów europejskich. Większość kontrowersji wokół płacy minimalnej w Polsce nie dotyczy tego, czy jest potrzebna, ale ile powinna wynosić oraz na ile przy jej ustalaniu brany jest pod uwagę kontekst regulacji rynku pracy, wysokiego opodatkowania niskich dochodów, możliwość omijania płacy minimalnej przez zatrudnianie na umowy cywilnoprawne, dzielenie wynagrodzenia na część wypłacaną na podstawie umowy i część "w kopercie":

 

- Problemem w Polsce jest funkcjonowanie na granicy szarej strefy i legalnej gospodarki - mówił Piotr Lewandowski w rozmowie z Nell Przybylską dla Onet Biznes - Podwyżki płacy minimalnej dotkną osoby bez doświadczenia zawodowego, osoby młode, słabo wykształcone oraz częściej kobiety niż mężczyzn.

 

Jakie inne ryzyka związane są z planowaną przez rząd podwyżką płacy minimalnej, jakie zmiany warto by wprowadzić w Państwowej Inspekcji Pracy - o tym w czteroczęściowym wywiadzie dla Onet Biznes:

  1. Trochę pieniędzy na umowie, trochę w kopercie. Problemem w Polsce jest funkcjonowanie na granicy szarej strefy i legalnej gospodarki - cz. I (zobacz)
  2.  Warto ułatwić zgłaszanie naruszeń kodeksu pracy - w Kostaryce skuteczna była  anonimowa infolinia - cz. II (zobacz)
  3. Efektywne działanie Państwowej Inspekcji Pracy jest kluczowe dla uporządkowania rynku pracy - cz. III (zobacz)
  4. Płaca minimalna będzie wyższa niż pierwotnie oczekiwały związki zawodowe. Czy polityka rządu odpowiada potrzebom rynku płacy? - cz. IV (zobacz)

 

? bmk

wszystkie wiadomości