Doktor ekonomii (Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH). W latach 2014 – 2019 ekonomista w Ministerstwie Finansów, gdzie prowadził analizy ekonometryczne z wykorzystaniem jednostkowych danych administracyjnych. Obszary tematyczne jego badań obejmowały rynek pracy, zachęty podatkowe do inwestycji oraz konkurencyjność eksportu. Współautor raportów Banku Światowego. Wcześniej pracował również w zespole głównego ekonomisty Ernst & Young. W Instytucie Badań Strukturalnych zajmuje się analizą wpływu płacy minimalnej oraz zmianami strukturalnymi na europejskich rynkach pracy. Wolny czas spędza przy grach strategicznych, czytając powieści historyczne (szczególnie autorstwa Conna Igguldena) lub śpiewając swoim dzieciom.
zainteresowania
płaca minimalna, aktywność zawodowa osób starszych, system podatkowy, ekonomia monetarna.
Na stronie internetowej prognozy.praca.gov.pl udostępniliśmy nowe narzędzie, służące do wyznaczania szczegółowych prognoz dla rynku pracy w horyzoncie 2050 roku. Jest ono kluczowym rezultatem zakończonego właśnie projektu, który zrealizowaliśmy wspólnie z Instytutem Pracy i Polityki Społecznej oraz Uniwersytetem Łódzkim.
25 marca 2022 r. w Wiedniu odbył się warsztat podsumowujący pierwszy rok prac projektu UNTANGLED. Zaprezentowaliśmy na nim wyniki trzech badań dotyczących wpływu technologii na rynek pracy i nierówności dochodowe w Europie.
Analizujemy znaczenie wykształcenia dla szans zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnościami w Unii Europejskiej. Wykorzystujemy dane z Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności (EU-SILC) za lata 2011-2019. Nasze wyniki wskazują, że poziom wykształcenia jest kluczową zmienną kształtującą szanse zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnościami. W szczególności, osiągnięcie wyższego wykształcenia ma znacznie większe znaczenie dla prawdopodobieństwa zatrudnienia ...
Analizujemy zróżnicowanie wpływu technologii ICT oraz robotów przemysłowych na zatrudnienie i płace pomiędzy grupami demograficznymi. Nasze badanie obejmuje 14 krajów europejskich w latach 2010-2018. Aby zidentyfikować przyczynowe efekty nowych technologii, wykorzystujemy fakt, że inwestycje w te technologie różniły się pomiędzy sektorami gospodarczymi. Stosujemy strategię zmiennych instrumentalnych zaproponowaną przez Acemoglu i Restrepo (2020). Otrzymane wyniki ...
Od 2008 r. Polska należy do krajów UE, które najbardziej podniosły poziom płacy minimalnej, w kontraście do niskiej płacy minimalnej w latach 2002-2007. Oceniamy wpływ podwyżek płacy minimalnej na zatrudnienie i wzrost płac w Polsce w latach 2004-2018. Estymujemy modele panelowe wykorzystując znaczne zróżnicowanie poziomów wynagrodzeń i relatywnego znaczenia płacy minimalnej w 73 polskich podregionach NUTS 3. ...
Celem projektu jest próba wyjaśnienia, dlaczego przedsiębiorstwa nie chcą zatrudniać pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy i jak wpływa to na podaż pracy osób starszych.
Celem projektu Untangled jest badanie wpływu globalizacji, zmian technologicznych i zmian demograficznych na rynki pracy w Unii Europejskiej, identyfikacja grup najbardziej zagrożonych nadchodzącymi zmianami oraz rekomendacja odpowiednich rozwiązań.
W Polsce uważa się, że państwo jest odpowiedzialne za edukację dzieci i młodzieży. A dorośli niech radzą sobie sami. Ten błąd będzie nas coraz więcej kosztował.