Doktorantka w Szkole Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku socjologia. Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i ekonomii w Szkole Głównej Handlowej. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W pracy naukowej interesuje ją rynek pracy, socjologia pracy, a także nierówności społeczno-ekonomiczne. Prywatnie – architektura i kwestia miejska. Ponadto lubi czytać, jeździć na festiwale muzyczne i ćwiczyć jogę.
Konferencja odbyła się w Leuven w dniu 23 listopada 2023. Wyniki ponad 30 badań zaprezentowali naukowcy z ponad 15 instytucji. IBS reprezentowali Zuzanna Kowalik i Karol Madoń.
Reshaping Work to fundacja powstała z misją zgromadzenia różnorodnych interesariuszy, by wspólnie rozmawiać o przyszłości pracy oraz opracowywać strategie wpływające na jej kierunek.
Podczas konferencji WORK2023 w Turku Zuzanna Kowalik z Instytutu Badań Strukturalnych zaprezentowała badanie dotyczące różnic w jakości pracy między migrantami a rodzimymi pracownikami platformowymi w Polsce.
20 i 21 czerwca Zuzanna Kowalik wzięła udział w konferencji w Belgradzie zatytułowanej " "The Right to (Digital) Platform Work". Wydarzenie zostało zorganizowane przez inicjatywę COST Action Platform Work Inclusion Living Lab (P-WILL)
Jednodniowe warsztaty UNTANGLED zgromadziły ekonomistów rynku pracy z europejskich uniwersytetów i instytutów badawczych, aby omówić i zastanowić się nad 10 artykułami na temat zmian umiejętności i wartości umiejętności.
Gospodarka platformowa rozwinęła się na całym świecie, ułatwiając podejmowanie pracy, ale wywołując obawy, że tworzy prekaryjne miejsca pracy. Wykorzystując dedykowane, ilościowe badanie ankietowe, diagnozujemy jakość pracy osób współpracujących z platformami transportowymi i dostawczymi w Polsce. Skupiamy się na różnicach między Polakami a migrantami, którzy stanowią około jednej trzeciej pracowników platformowych. Polska to nowy obszar docelowy ...
W artykule badamy różnice płciowe w awersji do ryzyka zachorowania na COVID-19. We wrześniu 2020, po pół roku przerwy w zawodach i treningach, zawieszonych z powodu pandemii, tenisiści wrócili do profesjonalnych turniejów. Używamy danych dotyczących uczestnictwa w turnieju US Open, który odbył się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zanotowano najwięcej zachorowań i zgonów na świecie. Turniej ten był naturalnym eksperymentem, pozwalającym ...
Celem projektu jest wzmocnienie dialogu społecznego w gospodarce platformowej. Badacze będą analizować strategie wykorzystywane przez pracowników platformowych, aktywistów, związkowców i pracodawców w negocjacjach dotyczących wynagrodzeń i warunków pracy.
Celem projektu jest przedstawienie propozycji tworzenia polityk opieki społecznej i rynku pracy, które będą odpowiedzią na zmiany zachodzące pod wpływem megatrendów - cyfryzacji, globalizacji, zmian klimatycznych i zmian demograficznych - na rynkach pracy i w systemach państw opiekuńczych w Europie.
Celem projektu Untangled jest badanie wpływu globalizacji, zmian technologicznych i zmian demograficznych na rynki pracy w Unii Europejskiej, identyfikacja grup najbardziej zagrożonych nadchodzącymi zmianami oraz rekomendacja odpowiednich rozwiązań.
Nie trzeba już raczej powtarzać, że praca zdalna odnotowała w ostatnich latach niezwykły wzrost popularności. Nie sposób więc uciec od dyskusji, jak wygląda jej bilans ekologiczny w porównaniu do tradycyjnej pracy biurowej.
Komisja Europejska nadaje właśnie ostateczny kształt dyrektywie o pracy platformowej. Natychmiast pojawiły się głosy, że wywróci ona do góry nogami polski rynek pracy zmuszając samozatrudnionych do przejścia na etat. Czy te obawy mają jakiekolwiek uzasadnienie? Otóż, naszym zdaniem, nie.
W Unii Europejskiej ważą się obecnie losy dyrektywy dotyczącej warunków zatrudnienia pracowników platformowych. Aby dyrektywa weszła w życie, potrzeba jednak zgody Parlamentu, Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej, które dziś proponują odmienne wersje dokumentu. Chodzi o kierowców, dostawców, z usług których korzystamy bardzo często i chętnie.
„Pojazd już na Ciebie czeka! Twój kierowca to Elkhan”. Dostawcami zamówionego jedzenia oraz kierowcami taksówek zamówionych przez aplikację są migranci. Czy „praca platformowa” oferuje im to samo, co Polakom?