Doktorantka w Szkole Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku socjologia. Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i ekonomii w Szkole Głównej Handlowej. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W pracy naukowej interesuje ją rynek pracy, socjologia pracy, a także nierówności społeczno-ekonomiczne. Prywatnie – architektura i kwestia miejska. Ponadto lubi czytać, jeździć na festiwale muzyczne i ćwiczyć jogę.
3 marca 2023, Leuven, Belgia – pierwszy webinar projektu badawczego WeLaR. Tematem przewodnim była dyskusja na temat: Państwo opiekuńcze w obliczu kryzysu. Rynki pracy w procesie zmian.
Badacze z całego świata zaprezentowali szeroki zakres najnowszych badań z zakresu ekonomii pracy i rozwoju. Szczególną uwagę poświęcono wyzwaniu tworzenia lepszych miejsc pracy w krajach rozwijających się.
We wrześniu, w Berlinie Zuzanna Kowalik uczestniczyła w szkole letniej organizowanej przez Fundację Friedricha Eberta oraz Weizenbaum Institute for the Networked Society.
W obliczu rosnących cen mieszkań, zarówno tych na wynajem, jak i na sprzedaż, w wielu krajach rozwiniętych dyskutuje się o tym, jak zapewnić większą dostępność niedrogich lokali.
Gospodarka platformowa rozwinęła się na całym świecie, ułatwiając podejmowanie pracy, ale wywołując obawy, że tworzy prekaryjne miejsca pracy. Wykorzystując dedykowane, ilościowe badanie ankietowe, diagnozujemy jakość pracy osób współpracujących z platformami transportowymi i dostawczymi w Polsce. Skupiamy się na różnicach między Polakami a migrantami, którzy stanowią około jednej trzeciej pracowników platformowych. Polska to nowy obszar docelowy ...
W artykule badamy różnice płciowe w awersji do ryzyka zachorowania na COVID-19. We wrześniu 2020, po pół roku przerwy w zawodach i treningach, zawieszonych z powodu pandemii, tenisiści wrócili do profesjonalnych turniejów. Używamy danych dotyczących uczestnictwa w turnieju US Open, który odbył się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zanotowano najwięcej zachorowań i zgonów na świecie. Turniej ten był naturalnym eksperymentem, pozwalającym ...
Celem projektu jest przedstawienie propozycji tworzenia polityk opieki społecznej i rynku pracy, które będą odpowiedzią na zmiany zachodzące pod wpływem megatrendów - cyfryzacji, globalizacji, zmian klimatycznych i zmian demograficznych - na rynkach pracy i w systemach państw opiekuńczych w Europie.
Celem projektu Untangled jest badanie wpływu globalizacji, zmian technologicznych i zmian demograficznych na rynki pracy w Unii Europejskiej, identyfikacja grup najbardziej zagrożonych nadchodzącymi zmianami oraz rekomendacja odpowiednich rozwiązań.
„Pojazd już na Ciebie czeka! Twój kierowca to Elkhan”. Dostawcami zamówionego jedzenia oraz kierowcami taksówek zamówionych przez aplikację są migranci. Czy „praca platformowa” oferuje im to samo, co Polakom?