Celem projektu jest przeanalizowanie związku pomiędzy normami społecznymi a decyzjami dotyczącymi uczestnictwa w rynku pracy i opieką nad dziećmi, czyli jak kształtuje się sytuacja kobiet i mężczyzn w tym zakresie.
Wykorzystamy różne zbiory danych oraz techniki i metody ekonometryczne, w tym quasi-eksperyment i eksperyment, żeby przeanalizować to zjawisko w Polsce i Niemczech. Oba kraje dzielą wspólne doświadczenia z ideologią socjalistyczną, która zachęcała kobiety do pracy zawodowej poza domem. W rezultacie, zarówno w NRD, jak i w Polsce, wskaźnik aktywności zawodowej kobiet wzrósł. Polska jednak, podobnie jak część krajów Europy Środkowej i Wschodniej, cechuje się bardziej tradycyjnymi postawami wobec roli kobiet na rynku pracy niż Niemcy. W naszych badaniach zwrócimy szczególną uwagę na porównanie międzynarodowe, aby sprawdzić, czy sprzeczności pomiędzy deklarowanymi postawami a działaniami są silniejsze w krajach Europy Środkowej i Wschodniej niż w krajach Europy Zachodniej.
Tradycyjnie mężczyźni byli postrzegani jako ci, którzy pracują poza domem i zapewniają finansowy byt rodzinie, podczas gdy rolą kobiet była opieka nad dziećmi. Choć postawy wobec pracy zawodowej kobiet ulegają zmianie, wiele prac wskazuje, że tradycyjne podziały są głęboko zakorzenione i trwałe. Badacze społeczni coraz więcej uwagi poświęcają analizie, w jaki sposób normy społeczne wpływają na decyzje i działania ludzi w kontekście rynku pracy. Jest to stosunkowo nowy nurt w literaturze ekonomicznej, dlatego wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, a my podejmujemy wyzwanie by tę lukę częściowo choć wypełnić.
Partnerem projektu jest School of Business & Economics na Freie Universität w Berlinie
* * *
Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu BEETHOVEN CLASSIC 4
(nr rejestracyjny 2020/39/G/HS4/03138 )