Inauguracja odbyła się podczas sesji specjalnej konferencji IBS i Banku Światowego 16 stycznia w Warszawie. Wśród gości byli reprezentanci agencji rządowych, wojewódzkich urzędów pracy, a także NGOsów pracujących z młodzieżą. Na wstępie Iga Magda, kierowniczka projektu, przedstawiła Youth Employment PartnerSHIP, wskazując partnerów biorących w nim udział, a także grantodawców, czyli Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach EEA and Norway Grants Fund for Youth Employment.
Następnie opisała główne cele projektu:
Po wprowadzeniu badacze biorący udział w projekcie zaprezentowali wyniki swoich badań dot. sytuacji osób młodych na europejskich rynkach pracy.
Lucia Gorjon z Uniwersytetu Kraju Basków pokazała, że dochód minimalny nie opóźnia wejścia na rynek pracy osób bezrobotnych, którym on przysługuje (→ prezentacja; paper). Wyniki jej badań sugerowały również, że osoby bezrobotne, które dodatkowo zostały objęte programami aktywizacyjnymi, mają większe szanse na znalezienie pracy.
Astrid Kunze z Norweskiej Szkoły Ekonomicznej pokazała, że po wprowadzeniu reformy opieki nad dziećmi w Norwegii, matki młodych dzieci częściej korzystają z nietypowych godzin pracy w celu zwiększenia równowagi pomiędzy życiem rodzinnym a pracą zawodową (→ abstrakt).
Francesco Trentini z Uniwersytetu w Turynie udowadniał, że umowy tymczasowe mają negatywny wpływ na zatrudnialność młodych osób przyszłości (→ prezentacja).
***
Strona projektu w jęz. angielskim: http://yepartnership.ibs.org.pl/
Zdjęcia: Kuba Kiljan