Celem projektu jest określenie, w jaki sposób praca zarobkowa i niepłatna są ze sobą łączone w świetle dostępności elastycznych form zatrudnienia. Przyjrzymy się także, w jaki sposób formy pracy wpływają na dobrostan oraz satysfakcję z bycia rodzicem, ze szczególnym uwzględnieniem wypalenia rodzicielskiego.
W projekcie:
rozróżnimy pomiędzy idealnym podziałem zadań w gospodarstwie domowym, zgodnym z osobistymi preferencjami i przekonaniami z jednej strony, a z drugiej rzeczywistym podziałem obowiązków domowych,
zajmiemy się związkami pomiędzy idealnym i realnym podziałem zadań w gospodarstwie domowym, przekonaniami na temat ról płciowych, oraz elastycznością czasu pracy,
przyjrzymy się wpływowi różnicy między idealnym a realnym podziałem obowiązków w gospodarstwie domowym na poczucie wypalenia rodzicielskiego,
sprawdzimy czy dostęp do elastycznego czasu pracy obniża ryzyko doświadczenia wypalenia rodzicielskiego.
* * *
Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (konkurs Preludium-20, projekt nr 2021/41/N/HS4/03902).
W odpowiedzi na przewlekły stres zawodowy możemy doświadczyć wypalenia zawodowego. Jest to stan, na który składają się długotrwałe wyczerpanie (fizyczne, poznawcze lub emocjonalne) oraz zdystansowana postawa wobec pracy, klientów lub współpracowników.
Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to zjawisko częstsze niż mogłoby się wydawać. Media na ogół karmią nas wyidealizowanym obrazem rodzicielstwa. Tymczasem ten obraz jest odrobinę bardziej zróżnicowany niż kilkanaście lat temu.
Na podstawie danych europejskiego badania siły roboczej z 2019 r., badamy lukę płciową i lukę rodzicielską w dostępie do elastycznego czasu pracy. Przeciętnie w Europie nie ma istotnej statystycznie różnicy między dostępem do elastycznego czasu pracy wśród kobiet i mężczyzn, natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej kobiety rzadziej mają dostęo do takich rozwiązań. W Europie Zachodniej występuje odwrotna zależność. Co więcej, ...
Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Badania pokazują, że wykształcenie i doświadczenie na rynku pracy odpowiadają za znikomą część luki płacowej. Ważnymi czynnikami pozostają przerwy w aktywności zawodowej oraz krótsze godziny pracy. To czas poświęcony opiece nad dziećmi, głównie bardzo małymi, do trzeciego roku życia. Ale konsekwencje sięgają emerytury.
Praca z domu ma tyle zalet, że przeciętny pracownik jest w stanie zrezygnować z 6% wynagrodzenia na rzecz takiej możliwości. Managerowie z drugiej strony skłaniają się ku redukcji wynagrodzenia osób pracujących z domu aż o 14%. O co im chodzi?
Do poprawnego działania naszej strony niezbędne są niektóre pliki cookies. Zachęcamy również do wyrażenia zgody na użycie plików cookie narzędzi analitycznych. Dzięki nim możemy nieustannie ulepszać stronę. Więcej informacji znajdą państwo w Polityce Prywatności. Więcej.