Okrągły stół transformacji węglowej

city-2096093_1920
Jan Witajewski-Baltvilks zaprezentował wyniki prac IBS w ramach projektu Coal Transitions na międzynarodowym spotkaniu ekspertów związanych z rynkiem energii i zasobów naturalnych - Kapsztad 26-27.02.

Okrągły stół transformacji węglowej to spotkanie małej grupy starannie wybranych interesariuszy związanych z rynkiem energii oraz zasobów naturalnych. Wśród nich znalazły się osoby ze świata polityki, biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych, w tym Jan Witajewski-Baltvilks.

 

Celem spotkania zorganizowanego przez Stanley Foundation, Climate Strategies oraz IDDRI, była wymiana pomysłów oraz doświadczeń interesariuszy z różnych państw związanych z procesem odchodzenia od węgla. Transformacja nieskoemisyjna wymaga wysiłku od wszystkich krajów świata, szczególnie tych, których gospodarka jest uzależniona od produkcji lub konsumpcji węgla. Podczas gdy niektóre kraje są dopiero na początku ścieżki dekarbonizacyjnej, inne kraje zdołały już zdekarbonizować znaczną część swoich gospodarek. Wymiana doświadczeń jest kluczowa dla przygotowania polityk minimalizujących negatywne konsekwencje transformacji niskoemisyjnej.

 

Jan Witajewski-Baltvilks zaprezentował wyniki prac IBS w ramach projektu Coal Transitions, które ujęte zostały w raporcie "Transformacja górnictwa w ambitnym scenariuszu dekarbonizacji w Polsce – skutki dla rynku pracy". Przedstawił między innymi najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi sektor energetyczny w Polsce oraz konsekwencje dekarbonizacji dla rynku pracy. Dr Witajewski-Baltvilks podkreślił, że transformacja niskoemisyjna nie musi wiązać się z masowymi zwolnieniami pracowników. Liczba pracowników w najbliższym czasie będzie szybko maleć w związku z przechodzeniem kolejnych grup górników na emeryturę.

 

Inni naukowcy przedstawiali doświadczenia związane z transformacją niskoemisyjną w swoich państwach. Omówione studia przypadku to między innymi dekarbonizacja w Niemczech, w Indiach oraz w RPA. Dużo uwagi zostało poświęcone pracy komisji węglowej w Niemczech oraz możliwości redukcji zużycia węgla w Indiach.

 

Więcej o warsztatach na stronie projektu: https://coaltransitions.org/events/

wszystkie wiadomości