Marta Palczyńska zaprezentowała artykuł „The employment effects of a wage subsidy for the young during an economic recovery”. Astrid Kunze (NHH) i Iga Magda (IBS) są współautorkami opracowania. Badanie ocenia efekty zatrudnieniowe dużego programu refundacji wynagrodzeń dla młodych bezrobotnych w Polsce. Program został wprowadzony w 2016 roku. Nowy program był skuteczny dla młodych kobiet o niskich i średnich kwalifikacjach, ale nie dla mężczyzn. Badanie przeprowadzono w ramach projektu Youth Employment PartnerShip.
Piotr Lewandowski zaprezentował wspólny referat z Karolem Madoniem (IBS) i Deborah Winkler (Bank Światowy). Przedstawili opracowanie zatytułowane „Rola globalnych łańcuchów wartości dla zadań pracowników i nierówności płacowych”. Pokazuje on, że wyższy udział w GVC wiąże się z większą liczbą rutynowych zadań wśród pracowników w zawodach offshorowych. Pośrednio zwiększa to nierówności płacowe w danym kraju. Jednakże uczestnictwo w GVC bezpośrednio obniża nierówności płacowe, z wyjątkiem najbogatszych krajów. Udział w GVC jest negatywnie powiązany z nierównościami płacowymi w większości krajów o niskich i średnich dochodach, które otrzymują offshorowane miejsca pracy. Natomiast pozytywnie korelują w krajach o wysokich dochodach, które offshorują miejsca pracy.
Program konferencji EALE był bogaty, a poziom prezentowanych badań wysoki. Michèle Belot (Cornell University) wygłosiła przemówienie prezydenckie podsumowujące (jej i innych) badania nad dopasowywaniem miejsc pracy i pracowników online. Konferencja obejmowała również dwa wykłady inauguracyjne. Uta Schönberg (University College London) omówiła badania nad rozprzestrzenianiem się wiedzy i indywidualnymi karierami. Gordon Dahl (Uniwersytet Kalifornijski w San Diego) przedstawił fascynujące badanie różnorodności i dyskryminacji w klasie. Wykazał, że uprzedzenia grupowe osiągają szczyt w spolaryzowanych klasach, w których grupy rodzime i imigranckie mają jednakową reprezentację.
Konferencja EALE dała również okazję do pierwszego oficjalnego wystąpienia ELMI. IBS jest członkiem założycielem sieci ELMI – Sieci Europejskich Instytutów Badań nad Rynkiem Pracy.
Obejmowała cztery referaty badaczy z CERGE-EI, IAB, IFAU i LISER. Wszystkie prezentacje zostały przyjęto na konferencję w ramach regularnego zaproszenia do składania prac.