Jest to organizacja zrzeszająca największe firmy, które posiadają centra usług dla biznesu w Polsce. Wydarzenie miało miejsce w Krakowie, gdzie centra usług dla biznesu odgrywają wyjątkowo ważną rolę w zatrudnieniu. Piotr Lewandowski, wraz z Katarzyną Tasarek-Skrok z firmy Colliers, wygłosili krótki wykład na temat pracy hybrydowej. Oboje zajmują się tą tematyką, choć prowadzą swoje badania oddzielnie. W trakcie wystąpienia podsumowali wyniki swoich badań.
Prezentacja podczas ABSL Summit: „Adapting to hybrid. The reality check in transforming work strategies” Katarzyną Tasarek-Skrok (Colliers), Piotr Lewandowski (IBS)
Przejście na pracę hybrydową, początkowo nieprzewidziane, podobnie jak praca zdalna przed 2019 r., stało się nową normą napędzaną postępem technologicznym i pandemią COVID-19. W Polsce 33% firm wdrożyło pracę hybrydową lub zdalną, przy czym wśród członków ABSL wskaźnik ten jest wyższy i wynosi 57%. Jednak 41% firm nie wdrożyło ani nie planuje wdrożyć takich praktyk.
Badanie wykazało zróżnicowaną gotowość pracowników do poświęcenia zarobków na rzecz możliwości pracy z domu, średnio około 6%, przy czym widoczne są różnice między płciami – kobiety są skłonne poświęcić więcej niż mężczyźni. Menedżerowie postrzegają pracę hybrydową jako kosztowną ze względu na obawy o produktywność i dodatkowy wysiłek wymagany do zarządzania zdalnymi zespołami. Uważają oni, że praca zdalna jest mniej produktywna i wiąże się z większym obciążeniem menedżerskim.
Zainteresowanie pracą zdalną jest najwyższe wśród nierutynowych zawodów analitycznych (np. informatyków i analityków), a najniższe wśród zawodów interpersonalnych (np. menedżerów, trenerów). Firmy stosujące wysokiej jakości praktyki zarządzania talentami ponoszą mniejsze koszty związane z niższą jakością pracy zdalnej, szczególnie w przypadku nierutynowych stanowisk analitycznych.
W instytucie badań strukturalnych prowadziliśmy badania pracowników centrów usług dla biznesu, oraz badanie nad skłonnością zapłaty za pracę z domu.