Zwalczanie ubóstwa energetycznego i modernizacja budynków komunalnych stanowią istotne wyzwania dla polityk miejskich. Polskie miasta mierzą się z brakiem narzędzi do kompleksowego monitorowania, diagnozowania i planowania renowacji budynków oraz w niewielkim tylko stopniu wykorzystują w tych procesach dostępne dane innych podmiotów. W projekcie CARE (Carbon-neutral and Affordable Retrofits for Everyone in Need) realizowanym wspólnie z Urzędem m.st. Warszawa dzięki wsparciu ICA Fund C40 Cities, stworzyliśmy narzędzie do diagnozy i projektowania transformacji energetycznej zasobu komunalnego.
Warsztat w siedzibie UM Warszawa w Błękitnym Wieżowcu przeprowadzili Jan Frankowski, Jakub Sokołowski i Aleksandra Prusak z IBS. Omówiliśmy zasoby dostępnych danych, w tym także te nowo otwierane, sposób generowania scenariuszy renowacji, a także opracowany dashboard do wizualizacji wyników. Podczas spotkania przedyskutowaliśmy rekomendacje horyzontalne i techniczne, dotyczące prowadzeniu polityk modernizacji w oparciu o dane i wykorzystanie narzędzi projektu CARE w praktyce. W warsztacie wzięły udział osoby z Samorządu Województwa Mazowieckiego, Biura Ochrony Powietrza i Polityk Klimatycznych i Biura Infrastruktury Miasta Stołecznego Warszawa, którym serdecznie dziękujemy za udział i świetną współpracę w trakcie realizacji projektu.
Podejście oraz wyniki projektu CARE zostały zaprezentowane podczas dwóch międzynarodowych konferencji naukowych. Pierwszą była rokroczna konferencja EPAH 2023, z której obszerna relacja pojawiła się na stronie internetowej IBS. Druga konferencja naukowa Urgency in urban climate policy: local receptions and translations (09.05.2024), zainaugurowała projekt EU-URGE, realizowany przez zespoły antropologii i socjologii na uniwersytetach w Warszawie, Lublanie i Klagenfurcie pod kierownictwem prof. Anny Horolets. Na konferencji Jan Frankowski zwrócił uwagę na zakorzenienie praktycznego projektu w podejściu krytycznej geografii społecznej i teorii sprawiedliwości, natomiast dyrektor BOPiPK z Urzędu m.st. Warszawa, Marcin Grądzki, opowiedział o wyzwaniach prowadzenia polityk miejskich na przecięciu kompetencji różnych jednostek.
Wyniki i podejście projektu CARE prezentowaliśmy także podczas czterech paneli dyskusyjnych: panelu poświęconym ubóstwie energetycznym na Kongresie Czystego Powietrza, panelu Europejskiego Forum Mieszkaniowego, okrągłym stole pt. Miasto w dobrym klimacie (11.06.2024), organizowanym we Francusko-Polskiej Izbie Gospodarczej z obecnością przedstawicieli biznesu i administracji centralnej, a także w panelu poświęconym sprawiedliwej transformacji energetycznej podczas 32. Szkoły Liderów Politycznych im. Zbigniewa Pełczyńskiego (1.06.2024). Na wymienionych wydarzeniach rozwiązania projektu CARE prezentowali Joanna Mazurkiewicz i Jan Frankowski.
Naszą istotną aktywnością w projekcie były także spotkania online, podczas których prezentowaliśmy podejście dotyczące mierzenia ubóstwa energetycznego w oparciu o dane administracyjne dla pracowników samorządowych z Polski, jak i innych państw. W tym drugim przypadku, raport techniczny z projektu Sun4All z wykorzystaniem podejścia projektu CARE do optymalizacji lokalizacji instalacji PV w budynkach miejskich przedstawiła Joanna Mazurkiewicz.
Projekt CARE dopiero rozpoczyna nasze aktywności związane z pozyskiwaniem i analizą danych administracyjnych. Planujemy przedstawić nasze podejście również innym polskim samorządom podczas IV Kongresu Polityki Miejskiej i Regionalnej w Krakowie, a także innym miastom europejskim podczas wydarzeń i projektów IBS i C40. Mamy nadzieję, że nasza praca pozwoli samorządom efektywniej wdrażać coraz bardziej ambitne polityki klimatyczne przy jednoczesnym zadbaniu o korzyści z renowacji dla najbardziej potrzebujących.