O ubóstwie energetycznym na Forum Czystego Powietrza

February 28 2024
22 lutego 2024 r. Jan Frankowski wziął udział w debacie na Forum Czystego Powietrza w Centrum Nauki Kopernik.

Forum Czystego Powietrza stanowi dobrą okazję, aby zapoznać się z najświeższymi pomysłami samorządów i organizacji pozarządowych na transformację energetyczną i walkę z ubóstwem energetycznym. Tegoroczne wydarzenie zgromadziło liczne grono decydentów różnych szczebli. Podczas pierwszego dnia Forum poziom centralny reprezentowała m.in. Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska; samorząd regionalny – marszałek Adam Struzik; samorząd miejski – m.in. prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, burmistrz Sierpca Jarosław Perzyński, zaś samorządy wiejskie – wójtowie, m.in. Radzanowa i Gierałtowic. Znaczną część uczestników stanowili także urzędnicy. To dyrektorzy wydziałów, agencji regionalnych, sekretarze gmin, kontrolerzy i specjaliści zajmujący się termomodernizacją i wymianą źródeł ciepła.

Pod koniec pierwszego dnia Forum sesję pt. „Transformacja energetyczna a ubóstwo energetyczne” otworzył Jacek Kisiel, zastępca dyrektorki Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Omówił wyniki wdrażania uchwały smogowej w Warszawie. Wspomniał przy tym projekt CARE, który pozwoli lepiej identyfikować osoby dotknięte tym zjawiskiem w budynkach komunalnych.

Następnie głos zabrał prof. Szymon Firląg z Politechniki Warszawskiej, którego moderacja debaty pod koniec konferencyjnego dnia wprowadziła sporo ożywienia. Na pytania o skalę, sens wyróżniania ubóstwa energetycznego i efektywność środków przeznaczonych na walkę z tym zjawiskiem wypowiedziały się reprezentantki jednostek odpowiedzialnych za ochronę powietrza i politykę klimatyczną w Warszawie i GZM – dyr. Dorota Zawadzka-Stępniak i dyr. Magdalena Jarkulisz.

Prelegenci Forum Czystego Powietrza

Z perspektywy praktycznej zgodnie podkreślały potrzebę lepszej komplementarności programów Czyste Powietrze i Stop Smog pod kątem osób najmniej zamożnych. Przedstawiciel Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, p. Paweł Gontarczyk, polecał rozwiązania w najnowszym raporcie o ubóstwie energetycznym na Mazowszu. Jan Frankowski podkreślił konieczność skoncentrowania się na działaniach mających lepiej dotrzeć do osób potrzebujących w gminach. Na poziomie krajowym i regionalnym wiedza o ubóstwie energetycznym jest już dostępna.

Pytania i komentarze publiczności dotyczyły uwzględnienia rozwiązań skierowanych do starszych kobiet mieszkających samotnie. Seniorki stanowią jedną z grup najbardziej dotkniętych ubóstwem energetycznym w Polsce. Omawiano też sposoby na dotarcie do osób poza radarem pomocy społecznej. Rozwiązania w tym zakresie, takie jak angażowanie sołtysów i ochotniczych straży pożarnych w pomoc sąsiedzką były wskazywane podczas wydarzenia przez mazowieckie i śląskie samorządy. Propozycje te zostaną również podsumowane w Policy Paper IBS, który ukaże się w marcu.

* * *

Forum Czystego Powietrza odbyło się po raz siódmy. Organizatorami Forum byli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska (GZM), Mazowiecka Agencja Energetyczna i Miasto Stołeczne Warszawa. Transmisja z panelu dostępna jest tutaj.

Projects related to this news:
Newsletter
Skip to content