Ścieżki kariery zawodowej a wysokość emerytur

book-3188290_640
Polecamy publikację IZA Discussion Paper z analizą 4 krajów europejskich. Wśród autorów – naukowcy ze Szkoły Głównej Handlowej, m.in. Iga Magda (IBS).

Grupa badaczy ze Szkoły Głównej Handlowej analizuje, jak różne ścieżki zawodowe kobiet i mężczyzn w przebiegu życia przekładają się na różnice w wysokości emerytur w Polsce, Włoszech, Szwecji i Niemczech – krajach mających systemy o zdefiniowanej składce (lub podobne z perspektywy bodźców do aktywności zawodowej). Autorzy wskazują, że niższe wskaźniki zatrudnienia, różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn (szczególnie w Polsce i we Włoszech) oraz różne ścieżki kariery zawodowej mogą wpłynąć na niższy poziom emerytur w przyszłości. Uważają, że modyfikacje systemów emerytalnych osłabiające związek między składką a świadczeniem, nie rozwiążą problemu niższych emerytur dla osób z przerwami w karierze zawodowej.

 

Iga Magda, wiceprezeska naszego Instytutu, analizuje zróżnicowanie wynagrodzeń według płci oraz jego zmiany w czasie dla różnych grup wieku. Opisuje jak obserwowane tendencje przełożą się na luki w wysokości emerytur mężczyzn i kobiet w przyszłości.

 

Zachęcamy do zapoznania się z całą publikacją w języku angielskim:

wszystkie wiadomości