Partnerami wydarzenia byli: UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji. Forum zgromadziło rozmaitych aktorów sektora mieszkaniowego, którzy dyskutowali o innowacyjnych rozwiązaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju miast i wspieranie grup szczególnie wrażliwych w dostępnie do mieszkań.
W wydarzeniu udział wzięła Joanna Mazurkiewicz z (IBS), moderując sesję, w której udział wzięli Justyna Glusman (Stowarzyszenie Fala Renowacji), Rutger Broer, (Buildings Performance Institute Europe, BPIE) oraz Krzysztof Mrozek (CEE Bankwatch Network). W sesji rozmawialiśmy o wyzwaniach transformacyjnych związanych z wprowadzaniem dwóch kluczowych inicjatyw UE – dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i Społecznego Funduszu Klimatycznego.
Justyna Glusman podkreślała rolę współpracy i synergii pomiędzy politykami publicznymi kluczowymi dla sprostania wyzwaniom związanym z ubóstwem energetycznym. Rutger Broer wskazywał na korzyści, jakie wiążą się z wprowadzaniem minimalnych standardów energetycznych w ograniczaniu ryzyka ubóstwa energetycznego i podnoszenia jakości życia. Krzysztof Mrozek przybliżył zasady Społecznego Funduszu Klimatycznego i wskazał źródła i zasady finansowania, które wspierają gospodarstwa domowe w transformacji energetycznej. W toku dyskusji zwróciliśmy też uwagę na znaczenie (dez)informacji pojawiającej się w związku z wprowadzaniem dyrektywy EPBD i kolejnych kroków na drodze do neutralności klimatycznej. Dbałość o wrażliwe grupy społeczne, prowadzenie dialogu i opartą na dowodach naukowych politykę publiczną są niezbędne, by zapobiegać pogłębianiu nierówności i narastaniu sprzeciwu społecznego wobec transformacji energetycznej i polityki klimatycznej.