
„Polscy emeryci nie są biedni”
Jakub Sawulski o świadczeniach emerytalnych i wydatkach socjalnych państwa - przypominamy komentarz podczas debaty Fundacji Batorego i opinię opublikowaną w Rzeczpospolitej.
Jakub Sawulski o świadczeniach emerytalnych i wydatkach socjalnych państwa - przypominamy komentarz podczas debaty Fundacji Batorego i opinię opublikowaną w Rzeczpospolitej.
Wzrost długu publicznego w Polsce w 2016 r. został sfinansowany w dużej części przez krajowy sektor bankowy. Dług wzrósł o 87,9 mld zł, a wartość nominalna w posiadaniu banków o 64,2 mld zł. Wzrost zaangażowania banków w dług publiczny może być efektem wprowadzonego w 2016 roku podatku bankowego.
Nasi eksperci przedstawiają wyniki najnowszych badań oraz prognozy skutków starzenia się Polaków na rynek pracy i finanse publiczne, oraz oceny skutków reform systemu emerytalnego.
Budżet państwa na 2017 rok nie stanowi przełomu, ale kontynuację polityki polegającej na indeksowaniu wydatków mniej więcej o stopę wzrostu PKB. Z kolei po stronie dochodowej rząd jest zbyt optymistyczny co do możliwego wzrostu dochodów z tytułu uszczelniania systemu podatkowego.
Artykuł Jakuba Sawulskiego w Obserwatorze Finansowym.
Do 30 czerwca można przesyłać prace na konkurs, którego jesteśmy jednym z patronów - „Gdyby to zależało ode mnie, to…” - 5. edycja konkursu Obserwatora Finansowego
30 maja br. Polityka Insight zaprezentuje raport zachęcający do skonsolidowanej reformy klina podatkowego. W dyskusji udział wezmą: Sławomir Dudek (MF), Piotr Lewandowski (IBS), Paweł Wojciechowski (ZUS).
Udostępniamy nagranie filmowe z wykładu Jakuba Sawulskiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Na naszym kanale Youtube dostępne są już filmy z seminarium.
Stworzyliśmy z porozumieniem Fundament hurtownię danych, która pozwala ściągnąć w formacie csv zestaw danych o finansach publicznych w Polsce w latach 2006-2014.