Podczas szóstego kongresu World Congress of Environmental and Resource Economists (WCERE 2018) Jan Witajewski-Baltvilks z naszego Instytutu zaprezentował badania prowadzone wspólnie z Carolyn Fischer z waszyngtońskiego instytutu Resources for the Future. Tematem prezentacji była zależność między zielonymi innowacjami i wzrostem gospodarczym. Przedstawiony model wskazuje, że w celu maksymalizacji wzrostu gospodarczego, wszystkie kraje powinny koncentrować swój wysiłek innowacyjny na podobnych technologiach. Równoległy rozwój technologii, które nawzajem się wykluczają, ogranicza tempo wzrostu gospodarczego.
World Congress of Environmental and Resource Economists jest jedną z największych konferencji dotyczących ekonomii energii i zasobów naturalnych. Na tegorocznej edycji konferencji, która odbywa się w Göteborgu (Szwecja) w dniach 25-26 czerwca, ponad 1500 naukowców, ekspertów i polityków dyskutuje o kluczowych wyzwaniach związanych ze środowiskiem.
Marek Antosiewicz z naszego Instytutu zaprezentował wyniki badań dotyczące optymalnego miksu energetycznego dla Polski podczas międzynarodowych warsztatów Empirical Methods in Energy Economics zorganizowanych przez FEEM (Mediolan, Włochy, 14-15.06.). Badania, przeprowadzone wspólnie z Oscarem van Vlietem z ETH Zurich, pokazują, że stopniowy wzrost udziału energii odnawialnej w Polsce spowoduje bardzo niewielki wzrost kosztów produkcji energii. Najtańszą odnawialną alternatywą dla węgla jest obecnie energia wiatrowa, która powinna być wspierana przez instalację turbin gazowych. Wnioski zostały oparte o wyniki modelu systemu energetycznego Calliope, który pozwala na wyliczenie optymalnego kosztowo miksu energetycznego spełniającego zadane warunki ograniczające (→ poster).