18 września w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja poświęcona problemowi smogu w Polsce. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele rządu i administracji państwowej, organizacji pozarządowych, świata nauki, a także przedsiębiorcy działający w branży efektywności energetycznej.
W najbliższych latach kilkaset milionów złotych przeznaczone zostanie na cel zmniejszenia ubóstwa energetycznego i dystansu energetycznego do najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza. – Mateusz Morawiecki
Wicepremier Mateusz Morawiecki oświadczył, że smog i wiążące się z nim ubóstwo energetyczne to fundamentalne wyzwania. Zapowiedział, że środki uzyskane z opłat nałożonych na torebki foliowe zostaną przeznaczone na dopłaty dla ludzi, których nie stać na dobrej jakości kotły i paliwo.
Podczas dyskusji panelowej prowadzonej przez Andrzeja Gułę, lidera Polskiego Alarmu Smogowego, dyskutowano jak podnieść standard energetyczny polskich domów i skutecznie walczyć ze smogiem. Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz przypomniała o wchodzącym w życie 1 października 2017 roku rozporządzeniu dotyczącym jakości kotłów i zapowiedziała, że wkrótce ujrzy światło dzienne ustawa o jakości paliw stałych, która ureguluje normy jakości węgla sprzedawanego do indywidualnego użytku. Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński obiecał wsparcie techniczne dla właścicieli domów jednorodzinnych przy osiąganiu poprawy efektywności energetycznej budynków. Podkreślał, że takie wsparcie powinno być udzielane we współpracy z samorządami.
Piotr Lewandowski zwrócił uwagę na konieczność objęcia osób ubogich energetycznie kompleksową pomocą, wykraczającą poza mało skuteczny instrument, jakim jest dodatek energetyczny. Prezes IBS podkreślał także, że ubóstwo energetyczne nie jest tożsame z ubóstwem dochodowym – wśród osób ubogich energetycznie zaledwie co druga jest uboga dochodowo – w związku z czym wymaga dobrze sprofilowanych instrumentów pomocowych.
W dniach 28 i 29 września bieżącego roku na Politechnice Krakowskiej odbyła się konferencja zorganizowana przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego we współpracy z Instytutem Ekonomii Środowiska. Była to okazja do wymiany wiedzy pomiędzy naukowcami z różnych dziedzin, których udział jest niezbędny do poprawy jakości powietrza w Polsce – od specjalistów zajmujących się budownictwem, przez ekspertów od zanieczyszczenie powietrza, aż po przedstawicieli nauk społecznych.
Szczególnie istotnymi wątkami powracającym w wielu wystąpieniach były:
W konferencji udział wzięli Piotr Lewandowski i Konstancja Ziółkowska z naszego Instytutu. Piotr Lewandowski zaprezentował metodologię i wstępne wyniki naszych najnowszych badań dotyczących wpływu działań termomodernizacji budynków mieszkalnych w Polsce na rynek pracy. Wyniki zostaną niebawem przedstawione w „Przeglądzie Efektywności Energetycznej w Polsce 2017” oraz na naszej stronie internetowej.
Zachęcamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia na stronie organizatorów.
28 września bieżącego roku w Brukseli uczestniczyliśmy w warsztatach pt. “Energy Poverty and Unhealthy Homes – Assessing the causes and policy implications” („Ubóstwo energetyczne i warunki mieszkaniowe niesprzyjające zdrowiu – przyczyny i implikacje dla polityki”). Celem spotkania była prezentacja i dyskusja metodologii budowy ogólnoeuropejskiego wskaźnika ubóstwa energetycznego, nad którym pracuje organizacja OpenExp we współpracy z European Climate Foundation. Podczas warsztatów omówiono sposoby tworzenia polityk przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, porównując doświadczenia różnych krajów. Uczestnicy spotkania akcentowali negatywne konsekwencje ubóstwa energetycznego dla zdrowia oraz jego związek z efektywnością energetyczną budynków.
Instytut Badań Strukturalnych reprezentowali Piotr Lewandowski i Katarzyna Sałach. Piotr Lewandowski zaprezentował wyniki najnowszych badań nad ubóstwem energetycznym w Polsce. Wyniki zostaną wkrótce opublikowane na naszej stronie internetowej, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się z prezentacją w języku angielskim (do pobrania poniżej).
ks, kz, pl, am
***
Instytut Badań Strukturalnych zajmuje się badaniami nad zjawiskiem ubóstwa energetycznego w Polsce od 2015 roku. Dzięki wypracowaniu i zaadaptowaniu do polskich warunków miar ubóstwa energetycznego po raz pierwszy dla Polski precyzyjnie określiliśmy skalę zjawiska. Zidentyfikowaliśmy grupy społeczne najbardziej dotknięte problemem oraz ustaliliśmy przyczyny problemu w różnych regionach kraju. Ustaliliśmy również na ile ubóstwo energetyczne pokrywa się z ubóstwem dochodowym.
Wyniki badań udostępniamy na stronie internetowej: zobacz