W raporcie przeanalizowaliśmy sześć platform funkcjonujących w sektorze przewozu osób i dostaw jedzenia, które stanowią najbardziej istotną część polskiej gospodarki platformowej. Te platformy – Bolt, Freenow, Glovo, Pyszne. pl/Just Eat Takeaway, Uber i UberEats – zostały ocenione pod kątem pięciu zasad Fairwork, które biorą pod uwagę uczciwe wynagrodzenie, warunki pracy, umowy, zarządzanie platformą i reprezentację osób świadczących pracę. W prezentacji i dyskusji odniesiemy się do kwestii związanych z Dyrektywą o pracy platformowej, którą Polska musi implementować do końca 2026 r.
14.00-14.05 – Dr. Tobias Kuttler (WZB Berlin Science Center) – Wprowadzenie do projektu Fairwork
14.05-14.20 – dr Karol Muszyński (WS UW) i Zuzanna Kowalik (WS UW, IBS) – Prezentacja raportu
14.20-15.00 – Dyskusja z udziałem dyrektor Agnieszki Wołoszyn i dr. Marleny Płachetko (Departament Prawa Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Stanisława Kierwiaka (przewodniczący Związku Zawodowego w Pyszne. pl / Konfederacja Pracy) oraz dr hab. prof. UMCS Dominiki Polkowskiej (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej).
Wydarzenie odbędzie się online na platformie Zoom.
Rejestracja na wydarzenie online → tutaj
Raport powstał jako część międzynarodowego projektu Fairwork, koordynowanego przez Oxford Internet Institute oraz WZB Berlin Science Center. W jego powstaniu brali udział badacze i badaczki z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Badań Strukturalnych. Projekt wsparł Instytut Badań Strukturalnych. Projekt nie powstałby, gdyby nie dane zebrane przez studentów i studentki Wydziału Socjologii UW.