Wydarzenie, zorganizowane 18 kwietnia w Warszawie przez partnera projektu WELAR – Instytut Badań Strukturalnych (IBS), składało się z czterech sesji poświęconych wpływowi technologii, migracji, umiejętności i zielonej transformacji na popyt na pracę i płace. W przerwach uczestnicy warsztatu dyskutowali z autorami trzech posterów prezentowanych przez Zuzannę Kowalik (IBS), Karola Madonia (IBS) i Wojciecha Szymczaka (IBS).
Warsztaty rozpoczęły się przemówieniem inauguracyjnym. Christina Gathmann (LISER) zaprezentowała najnowsze badania dotyczące wpływu generatywnej sztucznej inteligencji (generative AI) na świat pracy. Stwierdziła, że w przeciwieństwie do poprzednich fal postępu technologicznego, takich jak robotyzacja, sztuczna inteligencja dotyczy nie tylko rutynowej pracy fizycznej, ale także nierutynowych i kognitywnych zadań. Zgodnie z badaniami autorki, dotychczas, sztuczna inteligencja jest negatywnie powiązana z zatrudnieniem średnio wykwalifikowanych pracowników w niemieckim sektorze produkcyjnym.
Dwóch badaczy IBS zaprezentowało swoje badania podczas warsztatów: Marta Palczyńska i Piotr Lewandowski. Najpierw Marta Palczyńska przedstawiła wspólne badanie z Piotrem Lewandowskim (IBS) i Sarą Ben Yahmed (ZEW) zatytułowane „ Working Hours, Job Tasks, and the Skilled Gender Pay Gap „. Badanie dotyczyło różnic między płciami w zadaniach zawodowych. Z badań wynika, że kobiety wykonują bardziej rutynowe zadania niż mężczyźni w tych samych zawodach.
Piotr Lewandowski zaprezentował badanie, którego współautorami są Cevat Giray Aksoy (EBOR) i Pierre-Louis Vézina (KCL ECON) zatytułowane „The business multiplier effect of refugees: Evidence from Ukrainians in Poland„. Badanie wykazało pozytywny wpływ niedawnej fali ukraińskich uchodźców na powstawanie nowych przedsiębiorstw. Nie stwierdzono efektów wypierania rodzimych firm.