Jan Witajewski-Baltvilks i Marek Antosiewicz z naszego Instytutu opracowali teoretyczny model pokazujący różnice pomiędzy krótko- i długookresowym wpływem zmian cen energii na popyt na energię. Model ten, oparty o koncepcję wyboru technologicznego (technological choice), posłużył do oszacowania prawdopodobnego wpływu wzrostu cen energii wynikającego z wprowadzenia podatku od emisji dla opartej o węgiel gospodarki Polski. Z symulacji dla modelu DSGE wyposażonego w mechanizm wyboru technologicznego wynika, że większa elastyczność technologiczna wywołuje dwa efekty. Po pierwsze, przyczynia się do ograniczenia spadku PKB i zatrudnienia. Drugim efektem jest pogłębienie spadku zapotrzebowania na energię, co w konsekwencji jeszcze bardziej zmniejsza zapotrzebowanie na węgiel i na zatrudnienie w tym sektorze.
Wyniki zostały zaprezentowane na 37th International Energy Workshop 2018 (IEW 2018 – Göteborg, Szwecja, 19-21.06.) przez Jana Witajewskiego-Baltvilks oraz na 24. międzynarodowej konferencji Computing in Economics and Finance 2018 (CEF 2018 – Mediolan, Włochy, 19-21.06.) przez Marka Antosiewicza. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją.
***
International Energy Workshop (IEW) to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych cyklów warsztatów dla ekspertów zajmujących się modelowaniem sektora energii. Od 1981 roku, w tych relatywnie kameralnych warsztatach najlepsi ekonomiści zajmujący się energią dyskutują o najnowszych wynikach badań w tej dziedzinie.
Computing in Economics and Finance (CEF) to międzynarodowa konferencja organizowana corocznie przez Towarzystwo Ekonomii Obliczeniowej (SCE). Podczas konferencji prezentowane są wyniki wykorzystujące metody obliczeniowe m.in. w statystyce, ekonometrii, finansach i modelowaniu makroekonomicznym.