W raporcie przedstawiono ocenę skuteczności działań wspierających osoby w wieku 15-29 lat niepracujące oraz niekształcące się i niebiorące udziału w szkoleniach (tzw. NEET). Analizie poddano działania prowadzone w ramach Osi Priorytetowej I programu PO WER. Na ocenę składa się:
Analiza wskazuje, że Program ułatwia osobom młodym znalezienie pracy w większym stopniu niż standardowa pomoc uzyskiwana z Powiatowych Urzędów Pracy (PUP). W 6 miesięcy po zakończeniu udziału w Programie: 60% osób pracuje (14% prowadzi własną działalność gospodarczą), a kolejne 27,5% osób bierze udział w kształceniu lub szkoleniach. Efekty aktywizacji są trwałe – po 18 miesiącach od zakończenia wsparcia 87% osób utrzymało pracę, 82% osób kontynuowało własną działalność gospodarczą, a 70% osób kontynuowało kształcenie. Wsparcie w ramach Programu jest szczególnie skuteczne w przypadku osób znajdujących się w trudniejszej sytuacji na rynku pracy: długotrwale bezrobotnych, słabo wykształconych oraz mieszkających na terenach wiejskich.
Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem:
Baran, J., Hardy, W., Kalinowski, H., Magda, I. (red.) (2017). Badanie efektów wsparcia zrealizowanego na rzecz osób młodych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. II Raport Wskaźnikowy. Warszawa: Ministerstwo Rozwoju. -> przeczytaj,
oraz dodatkowymi materiałami:
***
Raport został przygotowany przez konsorcjum IBS, IMAPP i IQS na zlecenie Ministerstwa Rozwoju w ramach projektu „Badanie efektów wsparcia zrealizowanego na rzecz osób młodych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Raport jest drugim z serii pięciu raportów wskaźnikowych zaplanowanych w ramach projektu.
Powiązane dokumenty: