Głównym celem inicjatywy P-WILL jest ustanowienie ogólnoeuropejskiej, interdyscyplinarnej i wielostronnej sieci, obejmującej decydentów, liderów, organizacje pozarządowe i naukowców. Łącząc te różnorodne perspektywy, P-WILL ma na celu wspieranie powstawania alternatywnych scenariuszy w dziedzinie pracy platformowej, przede wszystkim na poziomie międzynarodowym.
Konferencja ta posłużyła jako przyczynek do dyskusji na temat wyzwań związanych z pracą platformową w różnych krajach europejskich. Głównym tematem konferencji była kwestia nierówności i inkluzywności w pracy platformowej. Naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych zaprezentowali badania, podzielili się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Przedstawione prezentacje zdołały pobudzić owocne dyskusje wśród uczestników.
Zuzanna Kowalik zaprezentowała swoje badania przeprowadzone wraz z Piotrem Lewandowskim z IBS i Pawłem Kaczmarczykiem z Ośrodka Badań Migracyjnych na temat jakości pracy wśród pracowników platform w Polsce. Praca platformowa zyskała znaczną popularność wśród migrantów, głównie ze względu na niskie bariery wejścia. Badanie przeprowadzone przez wyżej wymienionych badaczy rzuciło światło na zwiększoną podatność na zagrożenia, jakiej doświadczają migranci w tym kontekście oraz ich wielowymiarową niską jakość pracy.
Biorąc pod uwagę niedostatek badań nad Europą Środkowo-Wschodnią, przedstawione wnioski spotkały się z dużym zainteresowaniem. Udział w konferencji posłużył jako katalizator nowych możliwości współpracy między IBS a innymi instytucjami badawczymi w tej dziedzinie. Pokazał, jak ważna jest współpraca w podejmowaniu złożonych wyzwań związanych z pracą platformową, torując drogę do bardziej inkluzywnej przyszłości pracy platformowej.