Celem projektu jest określenie czy decyzje gospodarstw domowych dotyczące pracy na część etatu są zależne od przeważających wzorców zachowań w danym kraju. Szczególną uwagę poświęcimy różnicom między krajami Europy Zachodniej a krajami post-komunistycznymi. W ramach projektu zrealizowane zostaną trzy badania empiryczne, wszystkie na dużej próbie krajów europejskich.
W pierwszym badaniu sprawdzimy, czy zatrudnienie na część etatu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest podobne do wzorców obserwowanych w krajach Europy Zachodniej, gdy były na podobnym poziomie rozwoju gospodarczego. Zidentyfikujemy różnice w wymiarze pracy między krajami post-komunistycznymi a krajami Europy Zachodniej dla różnych grup demograficznych.
W drugim badaniu ocenimy znaczenie przeważających wzorców zatrudnienia dla preferencji pracy na część etatu. Informacje o preferencjach pochodzą z badań ankietowych, gdzie pracownicy deklarują preferowaną przez siebie liczbę godzin pracy, niezależnie od ich faktycznego wymiaru czasu pracy. Sprawdzimy jak zmiany w niechcianym zatrudnieniu na część etatu (np. spowodowanym kryzysem gospodarczym) wpływają na preferencje pracy na część etatu wśród innych osób w tej samej grupie społeczno-demograficznej.
W trzecim badaniu przeanalizujemy kształtowanie się kar płacowych związanych z pracą na część etatu. Osoby zatrudnione na część etatu często otrzymują niższe godzinowe stawki wynagrodzenia niż pracownicy pełnoetatowi. Jednym z potencjalnych wytłumaczeń tego zjawiska jest stygmatyzacja osób pracujących na część etatu. Mogą być one postrzegane jako mniej zaangażowane w swoją pracę. Aby sprawdzić znaczenie tego efektu, przeanalizujemy czy kary płacowe wewnątrz poszczególnych grup zawodowych są wyższe w tych krajach, gdzie praca na część etatu jest mniej popularna.
* * *
Projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Nr umowy: UMO-2024/53/B/HS4/03007.
Nr projektu: 2024/53/B/HS4/03007