Wydarzenie współorganizował Instytut Badań nad Europą wschodnią i południowo-wschodnią w Ratzybonie oraz Akademia Edukacji Politycznej. Wiodącym tematem konferencji była dynamika rynku pracy w niepewnych czasach. Spotkanie w Tutzing poświęcone zostało zmianom na rynku pracy w kontekście Europy Wschodniej. Autorzy z instytucji i uniwersytetów z Francji, Niemiec, Belgii, Czech oraz Macedonii Północnej podzielili się wnioskami płynącymi z ich badań w tym zakresie.
Wojciech Szymczak zaprezentował artykuł „Technology adoption, trade unions and involuntary atypical employment”, którego współautorem jest Piotr Lewandowski (IBS). Wyniki badania pokazały, że wzrost wykorzystania technologii może prowadzić do szerszego objęcia pracowników niestandardowymi formami zatrudnienia. To praca na niepełny etat i czas określony. Dalsza eksploracja problemu pokazała, że grupy dotychczas najczęściej objęte niestandardowym zatrudnieniem są najbardziej narażone na ryzyko obniżenia jakości warunków pracy. Dotyczy to w szczególności kobiet, osób ze średnim i niższym wykształceniem. Negatywny wpływ technologii może być jednak redukowany dzięki silnej reprezentacji pracowników w związkach zawodowych.
Konferencja poprzedzona była dwoma wykładami Jörga Lingensa (Uniwersytet w Munster) oraz Achima Ahrensa (ETH, Zurych). Pierwsze z wystąpień dotyczyło zmian na rynku pracy wynikających ze zmian klimatycznych w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem przypadku zagłębia Ruhry. Druga z prezentacji dotyczyła szerszego zastosowania metod uczenia maszynowego w badaniach ekonometrycznych.