Końcowa konferencja projektu WeLaR, „Wpływ cyfryzacji, globalizacji, zmian klimatycznych i zmian demograficznych na rynki pracy i państwa opiekuńcze w Unii Europejskiej”, była okazją do podzielenia się kluczowymi ustaleniami projektu i nawiązania dialogu z naukowcami badającymi zmieniającą się dynamikę europejskiego rynku pracy.
Konferencję otworzyło przemówienie Francesco Vony (Università degli Studi di Milano i Fondazione Eni Enrico Mattei), który zastanawiał się, jak sprawić, by zielona transformacja w Europie była zarówno opłacalna ekonomicznie, jak i politycznie zrównoważona, poprzez zajęcie się jej wpływem na rynek pracy. Vona argumentował, że aby przeciwdziałać rosnącemu sprzeciwowi wobec polityki klimatycznej i obawom pracowników przed pozostaniem w tyle, rządy powinny przyjąć strategie ukierunkowane terytorialnie. Polityki te powinny obejmować programy przekwalifikowania, szczególnie w dziedzinach inżynieryjnych i technicznych. Zauważył również, że choć zielone miejsca pracy często wymagają wyższego poziomu umiejętności, niekoniecznie oferują wyższe wynagrodzenie. Unijny mechanizm sprawiedliwej transformacji, który koncentruje się na regionach, już przynosi pozytywne rezultaty.
Piotr Lewandowski rozpoczął sesję 1 od omówienia swojego artykułu „Narażenie pracowników na AI w trakcie rozwoju”. On i jego współautorzy przeanalizowali dane ze 103 krajów, obejmujące prawie 90% globalnego zatrudnienia. Dostosowali się do różnic w zadaniach w ramach zawodów między krajami mniej i bardziej rozwiniętymi. Badanie wykazało, że ekspozycja na AI koreluje pozytywnie z PKB na mieszkańca: kraje o niskim i średnim dochodzie wykazują mniej zadań narażonych na AI, zwłaszcza w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. Narażenie na sztuczną inteligencję rośnie z czasem głównie z powodu zmian w zadaniach w ramach zawodów, a nie zmian w strukturach zawodowych.
Szczegółową relację z konferencji można znaleźć → tutaj