26 kwietnia 2024 odbyła się konferencja „Równi w domu – równi w pracy. Rok po dyrektywie work-life balance”. Konferencja poświęcona została między innymi takim tematom, jak luka płacowa i równość na rynku pracy kobiet w Polsce.
Zaprezentowany na konferencji wspólny raport Fundacji Share the Care i ZUS, nie pozostawia wątpliwości. Wskaźniki zaangażowania pracujących rodziców w opiekę nad dziećmi dowodzą, że to nadal głównie mamy zajmują się dziećmi. Jednak finansowe konsekwencje wynikające z opieki nad dziećmi towarzyszą kobietom przez całe ich życie.
Po urodzeniu pierwszego dziecka, aktywność kobiet spada do 69%, a mężczyzn rośnie do 85%. Różnice te pogłębiają się wraz z pojawieniem się na świecie kolejnych dzieci. Kobiety pracują krócej, zarabiają mniej, a okresy opieki nad dziećmi nie budują ich kapitału emerytalnego. Po uzyskaniu uprawnień emerytalnych, świadczenia wypłacane kobietom są znacząco niższe z tych powodów. Ale ma na nie wpływ również fakt, że kobiety statystyczne żyją dłużej. W ten sposób generujemy wiele problemów społecznych z nierównościami, dyskryminacją i ubóstwem kobiet na czele.
Instytut Badań Strukturalnych jako partner społeczny i prof Iga Magda od lat wspierają działania Fundacji Share the Care od strony merytorycznej i dostarczania badań naukowych w zakresie równości kobiet na rynku pracy. Iga Magda tłumaczy zjawisko i przedstawia możliwe rozwiązania problemu.
Zapraszamy na stronę kampanii i zapoznanie się w wypowiedziami ekspertów oraz postulatami Fundacji.