Dane administracyjne zbierane przez urzędy podatkowe, fundusze emerytalne i inne organy rządowe w wielu aspektach mają przewagę nad danymi ankietowym. Ich wykorzystanie do oceny polityk publicznych powoli staje się regułą. Celem spotkania zorganizowanego przez nasz Instytut była wymiana doświadczeń związanych z korzystaniem z danych administracyjnych w Polsce oraz z promocją szerszego wykorzystania tego typu danych.
W spotkaniu uczestniczyło kilkunastu ekspertów: przedstawicieli środowiska naukowego oraz administracji publicznej, którzy w swojej pracy wykorzystują duże zbiory danych gromadzonych przez instytucje publiczne. Po wprowadzeniu Igi Magdy, wiceprezeski naszego Instytutu, zostały wygłoszone prezentacje dotyczące:
W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Banku Światowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dziękujemy za ciekawą dyskusję!
***
Spotkanie zostało zorganizowane ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w ramach międzynarodowego projektu „Dostęp do danych administracyjnych dla celów badawczych i oceny polityk”. Partnerami projektu są instytucje naukowe z Węgier (MKE; Budapest Institute), Słowacji (CELSI) i Czech (CERGE-EI).
We wrześniu bieżącego roku eksperci z naszego Instytutu uczestniczyli w spotkaniu eksperckim o podobnej tematyce w Budapeszcie. Relacja ze spotkania jest dostępna na naszej stronie internetowej -> zobacz
Strona projektu: „Dostęp do danych administracyjnych dla celów badawczych i oceny polityk”