Badanie poziomu kontaktów społecznych jest niezbędne do zrozumienia transmisji chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową lub przez bliski kontakt, takich jak COVID-19. Interakcje w miejscu pracy stanowią większość kontaktów społecznych wśród osób w wieku produkcyjnym. Potwierdziły to także badania sprzed pandemii w oparciu o fantastyczny eksperyment społeczny z Wielkiej Brytanii.
Piotr Lewandowski opracował metodę mierzenia ekspozycji na zarażenie w miejscu pracy wykorzystując sześć wskaźników opartych na:
W ramach piątej fali D+ zapytaliśmy uczestników o kontakty w miejscu pracy. Ankietowani odpowiedzieli na te pytania w odniesieniu do lutego 2021 r., a także (retrospektywnie) do lutego 2020 r. (czyli przed pandemią), oraz w kwietniu 2020 r. (tj. podczas okresu najsilniejszych restrykcji). Aby zmierzyć popularność pracy z domu, użyliśmy danych z pierwszej fali D+, a także danych z realizowanego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za 2019 r. Pozwoliło nam to oszacować, jak poziom ekspozycji na zarażenie w miejscu pracy zmieniał się podczas pandemii.
Wyniki badania prezentowane są w poniższym raporcie.
Tutaj można znaleźć raporty podsumowujące wszystkie edycje badania Diagnoza.plus