EU4Energy Policy Forum zostało zorganizowane przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) w ramach programu EU4Energy finansowanego przez Unię Europejską. Celem programu jest wsparcie 11 krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina i Uzbekistan) w zakresie zbierania i monitorowania danych energetycznych oraz projektowania polityki energetycznej opartej na danych.
Forum odbyło się w dniach 26-28 czerwca w Issyk-Kul w Kirgistanie. Celem spotkania było promowanie dyskusji na temat subsydiów w energetyce, ograniczeń popytu i zastępowania paliw. W szczególności dyskutowano o praktykach rządowych, które ustalają ceny energii i subsydiują różne formy energii, zniechęcając tym samym do inwestycji i ograniczając samowystarczalność systemu energetycznego. Sesje tematyczne były poświęcone również innym tematom: planowaniu, zarządzaniu i ewaluacji polityk w zakresie oszczędzania energii, korzystaniu z danych na temat bilansu energetycznego, bezpieczeństwu dostaw ropy i gazu, a także kwestiom magazynowania i zmiany paliwa (→ wszystkie prezentacje).
Aleksander Szpor z naszego Instytutu przedstawił społeczne konsekwencje restrukturyzacji górnictwa w Polsce i dodatkowe korzyści jakie można osiągnąć w tym procesie. Prezentacja jest dostępna poniżej.