Projekt badawczy GDPoweR (Recovering Workers’ Data to Negotiate and Monitor Collective Agreements in the Platform Economy) zaprasza badaczy, decydentów, działaczy związkowych i aktywistów do zgłaszania referatów na nadchodzącą konferencję końcową. Konferencja przedstawi wyniki projektu i zbada, w jaki sposób platformy cyfrowe gromadzą i wykorzystują dane pracowników oraz w jaki sposób dane te można wykorzystać do zawarcia bardziej sprawiedliwych układów zbiorowych pracy w gospodarce gig.
Keynote speaker: Becky Wright
Dyrektor wykonawcza w Unions 21
Becky Wright jest wiodącą ekspertką w dziedzinie dostosowywania się związków zawodowych do zmieniającego się charakteru pracy, w szczególności poprzez innowacyjne podejście do organizowania nietypowych pracowników. Posiada bogate doświadczenie w pracy ze związkami zawodowymi reprezentującymi takie sektory i zaoferuje krytyczny wgląd w transformację związków zawodowych, strategiczną adaptację i integracyjne praktyki organizacyjne, które znajdują oddźwięk w całej gospodarce platformowej.
Temat i zakres
W ramach projektu GDPoweR przez dwa lata badano gromadzenie danych pracowników przez cyfrowe platformy pracy, wpływ praktyk firm w zakresie gromadzenia danych na pracowników oraz sposób, w jaki układy zbiorowe pracy regulujące wynagrodzenia, warunki pracy i wykorzystanie danych pracowników w gospodarce platformowej są negocjowane i wdrażane w Austrii, Belgii, Francji, Polsce i Hiszpanii.
Konferencja skupi się na roli praw pracowników do danych w kształtowaniu stosunków pracy, w szczególności w gospodarce platformowej opartej na lokalizacji (np. dostawa żywności, jazda na gapę). Zostanie zbadane, w jaki sposób prawa dostępu do danych wynikające z ogólnego rozporządzenia UE o ochronie danych (RODO) mogą być wykorzystane do zwiększenia przejrzystości, wzmocnienia pozycji pracowników i wspierania negocjacji zbiorowych. Wydarzenie będzie również dotyczyło szerszych trendów w pracy platformowej, takich jak zarządzanie algorytmiczne, niepewne zatrudnienie i rola partnerów społecznych w zapewnianiu uczciwych warunków pracy.
Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń, które dotyczą między innymi następujących tematów:
Przyjmujemy zarówno badania ilościowe, jak i jakościowe. Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń od naukowców z różnych dyscyplin i praktyków zajmujących się kwestiami ekonomii platform. Gorąco zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń przez doktorantów i początkujących naukowców.
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak każdy uczestnik będzie musiał pokryć koszty podróży i zakwaterowania.
Zgłoszenia:
Prosimy o przesłanie rozszerzonego abstraktu (ok. 400 słów) wraz z:
do Zuzanny Kowalik (zuzanna.kowalik@ibs.org.pl) do 16 maja 2025 r. Abstrakty powinny zawierać następujące sekcje: Metodologia, dane, główne wnioski i słowa kluczowe.
Kluczowe daty:
16 maja 2025 r – Termin nadsyłania streszczeń
20 czerwca 2025 r – Powiadomienie o przyjęciu
11 lipca 2025 r – Ostateczny termin rejestracji
11 września 2025 r – Data konferencji:
Komitet naukowy:
Piotr Lewandowski (IBS), Zuzanna Kowalik (IBS), Leonard Geyer (European Centre for Social Welfare Policy and Research), Dirk Gillis (HIVA – KU LEUVEN), Karolien Lenaerts (HIVA – KU Leuven) i Laurène Thil (HIVA – KU Leuven).
Partnerzy projektu:
European Centre for Social Welfare Policy and Research (Austria), HIVA – Research Institute for Work and Society, KU Leuven (Belgia), ACV-Innovatief (Belgia), ThEMA (Théorie Economique, Modélisation et Applications) – CY Cergy Paris (Francja), UCLM – Universidad de Castilla-la Mancha (Hiszpania), Fundación 1 de Mayo (Hiszpania), IBS – Instytut Badań Strukturalnych (Polska).
Partnerzy stowarzyszeni:
ÖGB – Austriacka Federacja Związków Zawodowych (Austria), Adigital – Asociación Española de la Economía Digital (Hiszpania), FO – Force Ouvrière (Francja), The Collective CoopCycle (Francja)