Projekt wchodzi obecnie w decydującą fazę empiryczną: ruszyły dwa duże badania ankietowe –internetowe, obejmujące reprezentatywną próbę mieszkańców budynków wielorodzinnych w Polsce i w Czechach, a także terenowe, obejmujące spółdzielnie mieszkaniowe w Warszawie, Jaworznie, Rumi, Czeskiej Lipie i Kladnie. Badania zawierają zarówno komponent pytań eksploracyjnych dotyczących poglądów i deklarowanych postaw mieszkańców, jak również część eksperymentalną, badającą preferencje w zakresie inwestycji wspólnotowych.
Równolegle zespół IBS i CVUT przeprowadza wywiady z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych na różnym etapie transformacji energetycznej, dotyczące doświadczania kryzysu, realizowanych inwestycji, rozwiązań włączających mieszkańców w dyskusję na temat energetyki oraz perspektyw na przyszłość w sytuacji coraz intensywniejszego starzenia się budynków i ich mieszkańców. Pierwsze wyniki badań, oparte o analizę sprawozdań zarządów spółdzielni zostały już przedstawione przez Jana Frankowskiego i Aleksandrę Prusak podczas II Konferencji Polskiej Socjologii Środowiska PTS, zorganizowanej 26-27.09.2024 w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Nasze badania są prowadzone w różnych regionach. Poniżej przedstawiamy wybrane zdjęcia z badań terenowych w Polsce, dokumentujące różnorodną infrastrukturę energetyczną w wiejskich spółdzielniach mieszkaniowych.