Wypracowane podczas projektu rozwiązania będą wdrażane w trzech samorządach: Rumii (Polska), Pireusie (Grecja) oraz Torres Vedras (Portugalia).
Pierwszy dzień spotkania inaugurującego projekt LIFE LOCATEE odbył się w formule seminarium badawczego. Rozpoczęło się ono wystąpieniem Sergio Tirado Herrero z Universidad Autónoma de Madrid zatytułowanym: “Unlocking energy efficiency for energy poverty alleviation in multi-apartment buildings”.
Następnie, przedstawiciele każdego z członków konsorcjum mieli okazję podzielić się wynikami swoich dotychczasowych badań prowadzonych w ramach innych projektów dotyczących ubóstwa energetycznego, renowacji budynków i efektywności energetycznej.
João Pedro Gouveia i Pedro Palma z NOVA opowiedzieli o wyzwaniach i możliwościach związanych z diagnozą ubóstwa energetycznego na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim oraz podzielili się doświadczeniami w tym zakresie zdobytymi dzięki zaangażowaniu w Energy Poverty Advisory Hub (EPAH).
Dimitris Papantonis z UPRC przybliżył uczestnikom seminarium perspektywy rozwoju polityk mających na celu poprawę efektywności energetycznej oraz wnioski z badań prowadzonych w ramach projektu ENPOR.
Marco Peretto i Samuele Livraghi z IEECP opowiedzieli o ustaleniach poczynionych w ramach projektu JUSTEM dotyczącego sprawiedliwej transformacji regionów węglowych i zwalczaniu ubóstwa energetycznego na tych obszarach.
Z kolei Laura Palencikova i Zita Kakalejcikova z Habitat for Humanity International starały się, na podstawie doświadczeń z projektu ComACT, odpowiedzieć na pytanie, jak zwalczać ubóstwo energetyczne w warunkach sprywatyzowanego mieszkalnictwa.
Na koniec Jan Frankowski i Joanna Mazurkiewicz z IBS podzielili się pierwszymi wnioskami z projektu ENBLOC dotyczącego transformacji energetycznej w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce i w Czechach. Aleksandra Prusak opowiedziała z kolei o efektach projektu CARE, demonstrując funkcjonalności narzędzia służącego do diagnozy i planowania sekwencji renowacji budynków komunalnych w Warszawie.
Spotkanie inaugurujące projekt LIFE LOCATEE uświetnili również przedstawiciele Habitat for Humanity Poland, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Dzięki temu, planowanie kolejnych działań LIFE LOCATEE poprzedzone zostało inspirującą wymianą doświadczeń – zarówno praktyków, jak i badaczy zajmujących się zwalczaniem ubóstwa energetycznego.
Drugiego dnia konsorcjum LIFE LOCATEE wysłuchało wystąpienia przedstawiciela CINEA nadzorującego projekt, a następnie przedstawicieli samorządów, którzy przybliżyli specyfikę reprezentowanych przez nich miast. Uczestnicy spotkania wymienili się również dobrymi praktykami z zakresu prowadzenia projektów LIFE, oraz zaplanowali kolejne działania w ramach projektu.