Prawie 80 ekspertów z 25 krajów zaprezentowało wyniki swoich badań na Pontificia Universidad Javeriana w Bogocie (Kolumbia). Naukowcy oraz politycy dyskutowali o zmianach na rynkach pracy na świecie w kontekście rosnącej migracji, globalizacji i przemian technologicznych. Zostały również poruszone kwestie dotyczące: wzrostu gospodarczego, upowszechniania edukacji, zmian demograficznych czy transformacji energetycznej.
Podczas sesji powitalnej krótkie mowy wygłosili Andrés Rosas Wulfers z goszczącego uniwersytetu, Gary Fields (IZA), Albert Park (HKUST) oraz Michał Rutkowski (Bank Światowy). Po przywitaniu i przypomnieniu inicjatywy Network on Jobs and Development, która zaowocowała konferencją Jobs & Development w Waszyngtonie w 2016 roku (→ relacja), Michał Rutkowski z Banku Światowego poprowadził dyskusję panelową na temat wyzwań i trendów związanych z rynkami pracy w różnych częściach świata. Pierwszego dnia konferencji odbyło się ponadto kilkanaście sesji tematycznych podczas których zaprezentowano około 40 badań (→ program). Pod koniec dnia uczestnicy odbyli wizytę w Muzeum Narodowym, w którym zapoznali się m.in. z twórczością Fernando Botero.
Drugi dzień rozpoczęły wystąpienia Michała Rutkowskiego oraz Daniela Hamermesha (IZA). Michał Rutkowski opowiedział o podejściu Banku Światowego do wyzwań tworzenia miejsc pracy na świecie. W rozmowie z publicznością podkreślił m.in. potrzebę poprawiania jakości pracy jako mającą pierwszeństwo przed poddawaniem pracy regulacjom i formalizacji. Profesor Hamermesh wygłosił prowokującą przemowę o zaniku teorii ekonomicznej we współczesnej literaturze ekonomicznej. Według jego obliczeń badacze coraz rzadziej korzystają z dorobku teorii ekonomicznej, co z kolei ogranicza uniwersalność wyciąganych przez nich wniosków. Podczas sesji tematycznych drugiego dnia zaprezentowano kolejne 40 aktualnych badań nad rozwojem gospodarczym i rynkami pracy na świecie.
Nasz instytut był reprezentowany przez Piotra Lewandowskiego, Igę Magdę oraz Wojciecha Hardego. Na sesji zorganizowanej przez IBS i Bank Światowy, Piotr Lewandowski i Wojciech Hardy zaprezentowali badania dotyczące podziału zadań na rynkach pracy. Piotr Lewandowski prowadził także sesję plenarną z udziałem Michała Rutkowskiego i Daniela Hamermesha. Podczas sesji o polityce społecznej i aktywności zawodowej Iga Magda przedstawiła wyniki analizy wpływu programu 500+ na aktywność zawodową kobiet. Wszystkie prezentacje publikujemy na dole strony (w języku angielskim).
zdjęcia: Sebastián Luna
Konferencja była organizowana przez IZA, Bank Światowy, oraz członków Network on Jobs and Development: Indian Council for Research on International Economic Relations (ICRIER), Development Policy Research Unit at University of Cape Town (DPRU), HKUST Institute for Emerging Market Studies (HKUST IEMS), Latin American and Caribbean Economic Association (LACEA) i IBS. Gospodarzem tegorocznej konferencji był Pontificia Universidad Javeriana w Bogocie.
Strona konferencji: http://jobsanddevelopmentconference.org/.