Takie same, jeśli nie wyższe kwalifikacje, a wynagrodzenia wciąż niższe i szanse na awans mniejsze. Większe obciążenie obowiązkami domowymi i presja, której towarzyszy brak świadomości swoich praw. To jest rzeczywistość wielu kobiet, które na polskim rynku pracy nadal mają słabszą pozycję niż mężczyźni. Dowodzi tego między innymi raport „Kobiety, rynek pracy i równość płac” Stowarzyszenia Kongres Kobiet.
Tym bardziej należy doceniać i promować działania pionierów zmian. Firmy, które na co dzień realizują politykę wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w pracy powinny być stawiane jako wzór do naśladowania. To właśnie z myślą o nich Kongres Kobiet, Kulczyk Foundation oraz Konfederacja Lewiatan wystąpiły z nową inicjatywą, której partnerem jest IBS. To Konkurs RównoWaga, czyli konkurs na prokobiecą firmę roku.
Celem konkursu jest wyłonienie liderów wśród pracodawców, którzy działają na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Przez pokazanie pozytywnych przykładów organizatorzy chcą inspirować do tworzenia środowiska pracy równego dla wszystkich, bez względu na płeć. Intencją organizatorów jest poszerzanie perspektywy pracodawców w odniesieniu do zagadnień związanych z równością płci. Niebagatelne znaczenie ma również włączenie w krąg zainteresowań pracodawców tematów stanowiących do niedawna tabu. W kontekście życia zawodowego, takie zagadnienia jak zdrowie menstruacyjne czy menopauza dotychczas nie były brane pod uwagę.
Partnerami, pomagającymi przygotować konkurs od strony merytorycznej, są Fundacja Share the Care oraz Instytut Badań Strukturalnych. Badania oraz projekty zrealizowane dotychczas przez obie fundacje w zakresie sytuacji kobiet na rynku pracy i norm społecznych stanowią nieprzebrane źródło informacji i propozycji rozwiązań istniejących problemów. Doświadczenia wszystkich organizatorów i partnerów pozwalają na kompleksowe zajęcie się tematyką równości w miejscach pracy.
Profesor Iga Magda od lat kieruje projektami badawczymi poświęconymi tematyce nierówności płci na rynku pracy. Jest autorką wielu publikacji o luce płacowej, zajmuje się zagadnieniami polityki rodzinnej i społecznej. Brała udział w licznych inicjatywach mających na celu promowanie równości płci na rynku pracy i w życiu społecznym między innymi zasiadając w kapitułach konkursów promujących te wartości.
Do konkursu mogą zgłosić się firmy prywatne, NGO, jednostki administracji i samorządy zatrudniające co najmniej 10 pracowników. Pod uwagę będzie branych pięć obszarów tematycznych:
– polityka i mechanizmy równości,
– rozwój i szkolenia,
– równowaga praca-dom,
– płace oraz
– zdrowie.
Zgłoszenie wypełnia się dla każdego z nich.
Zgłoszenia można zgłaszać do 31. lipca 2023r → tutaj
Firmy startujące w konkursie będą oceniane w dwóch kategoriach – zatrudniające od 10 do 100 osób i mające więcej pracowników. W każdej z tych kategorii Kapituła przyzna osobna nagrodę główną. Dodatkowo organizatorzy przewidzieli pięć wyróżnień – po jednym w każdym obszarze tematycznym.Zagadnienia z pięciu konkursowych kręgów tematycznych staną się tematami dyskusji podczas Kongresu Kobiet (2–3 września 2023 r.). 11–13 października 2023, podczas tegorocznego EFNI laureaci konkursu otrzymają statuetki RównoWagi. Forum co roku gromadzi tysiące uczestników – przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej.
Prestiżowi partnerzy medialni zgodzili się szeroko nagłośnić osiągnięcia i najciekawsze pro-równościowe rozwiązania wdrażane przez uczestników Konkursu.
Wiecej szczegółowych informacji i formularz zgłoszenia do konkursu można znaleźć na stronie równowaga.org.pl