Jeśli co drugi nieaktywny Polak zacząłby ćwiczyć ...

pixabay_ciezarki
Jaki jest stan aktywności fizycznej Polaków? Jakie korzyści społeczne wynikają z inwestycji w sport? Prezentujemy wyniki naszego badania zrealizowanego dla Ministerstwa Sportu i Turystyki.

1017 zł - taką przeciętnie kwotę 41% rodzin w Polsce przeznacza rocznie na sport i rekreację ruchową. Pozostałe 59% gospodarstw domowych nie przeznacza na ten cel żadnych środków. A co ważniejsze, tylko 39% Polaków w czasie wolnym jest aktywnych fizycznie*. Jakie korzyści odnieślibyśmy jako społeczeństwo, gdyby nasza aktywność fizyczna zwiększyła się? Gdyby na przykład co drugi nieaktywny dotąd Polak zaczął ćwiczyć?

 

Szacujemy, że o 25 tysięcy zmniejszyłaby się liczba zgonów. Roczna liczba zawałów w Polsce mogłaby spaść o blisko 11 000. Liczba osób otyłych i z nadwagą zmniejszyłaby się o 1,1% a to oznacza, że mielibyśmy mniej o 190 tys. osób z nadwagą i o 64 tys. mniej otyłych. Koszty systemu opieki zdrowotnej spadłyby o 440 mln zł. Liczba hospitalizacji zmniejszyłaby się o:

  • 14% w związku z chorobami układu krążenia,
  • 14% w przypadku cukrzycy,
  • 13% w przypadku raka jelita grubego,
  • 9% w przypadku raka piersi,
  • 9% w przypadku raka trzonu macicy.

To tylko jedne z wielu pozytywnych skutków zaktywizowania się połowy Polaków do tej pory nieaktywnych fizycznie. Obrazowo przedstawiamy je na poniższej infografice (zachęcamy do pobrania i rozpowszechniania).

 

Korzyści społeczne inwestycji w sport w odniesieniu do ponoszonych kosztów oceniliśmy na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wyniki badania dr Iga Magda prezentowała 12-13 grudnia 2016 r. podczas międzynarodowej konferencji MSiT - „Finansowanie sportu z funduszy międzynarodowych”.  Szczegółowo prezentujemy je w raporcie badawczo-analitycznym oraz raporcie metodologicznym. Obie publikacje upubliczniamy poniżej razem z aplikacją pokazującą korzyści ze zwiększenia aktywności fizycznej dla zdrowia, akumulacji kapitału ludzkiego oraz sytuacji osób na rynku pracy.

 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią raportów i do korzystania z aplikacji, a przede wszystkim do... zwiększenia własnej aktywności fizycznej i zachęcania do tego innych:)

 

 

oprac. Beata Kwiatkowska >

 

* Osoba aktywna fizycznie w stopniu zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia  (World Health Organization, WHO) to osoba, której łączna tygodniowa aktywność fizyczna w czasie wolnym wynosi co najmniej 10 MET-godz., co odpowiada 1 godz. 40 min. jazdy na rowerze (MET -  z ang. Metabolic Equivalent of Task - oznacza zużycie jednej kilokalorii energii przez jeden kilogram masy ciała w ciągu jednej godziny spokojnego siedzenia (kcal/kg/h) ).

 

** Więcej nt. konferencji „Finansowanie sportu z funduszy międzynarodowych" na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki - http://www.msport.gov.pl/aktualnosci-sg/sport-a-fundusze-miedzynarodowe

 

IBS_Report_03a_2016_pl_infografika_pl.jpg

 

 

 

wszystkie wiadomości