Zabezpieczenie emerytalne - dyskusja podczas I Kongresu Praw Obywatelskich

logo_KongresPrawObywatelskich
W dniu 9 grudnia 2017 r. zapraszamy na panel dyskusyjny pt. "Zabezpieczenie emerytalne – w poszukiwaniu równowagi między możliwościami państwa a interesem ubezpieczonych".

Polska się zestarzeje, zanim zdąży się wzbogacić. Procesy demograficzne już w najbliższych latach będą prowadzić zarówno do obniżenia wysokości przyznawanych emerytur, jak i możliwości finansowania rosnących wydatków emerytalnych. Równocześnie, wprowadzenie w systemie emerytalnym w ostatnich kilkunastu latach wielu zmian, a następnie odwrócenie części z nich, spowodowało, że zaufanie obywateli do systemu emerytalnego jest niskie. Rośnie napięcie pomiędzy możliwością zagwarantowania przez państwo godnych świadczeń, a obciążeniem dla budżetu państwa i obciążeniem podatkowym osób pracujących. W panelu zastanowimy się, jakie zmiany w systemie emerytalnym pozwoliłyby wyjść z tej patowej sytuacji. Jaką rolę powinien odegrać powszechny system emerytalny, a jaką tzw. trzeci filar. Jakie działania są niezbędne, by wydłużaniu karier zawodowych towarzyszyły wyższe dochody, wyższe emerytury i dłuższe życie w zdrowiu?

 

We współorganizowanej przez nasz Instytut sesji wezmą udział:

  • Kamila Bielawska, Wydział Zarządzania - Uniwersytet Gdański
  • Piotr Lewandowski, Instytut Badań Strukturalnych
  • Janina Petelczyc, Instytut Polityki Społecznej - Uniwersytet Warszawski
  • Paweł Wojciechowski, Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Dyskusję poprowadzi Katarzyna Karpa-Świderek (TVN  Biznes i Świat). Informacje o panelistach dostępne są na stronie wydarzenia.

***

Sesja odbędzie się w sobotę, 9 grudnia br., w godzinach 10:00-12:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. M. Anielewicza 6, Warszawa). Zachęcamy do rejestracji!

***

I Kongres Praw Obywatelskich jest zorganizowany z okazji 30-lecia istnienia instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich. W trakcie 36 paneli dyskusyjnych eksperci i uczestnicy będą rozmawiać na społecznie ważne tematy - od spraw specjalistycznych po ogólne, dotyczące każdego obywatela. W wydarzeniu udział weźmi ponad 170 ekspertów zajmujących się ochroną praw człowieka na świecie, działacze organizacji pozarządowych, politycy i dziennikarze. Spotkanie odbędzie się w dniach 8-9 grudnia br. Więcej informacji o kongresie -> zobacz.

 

wszystkie wiadomości