Różnorodny program konferencji w Columbus obejmował prezentacje osób odpowiedzialnych za wdrażanie programów sprawiedliwej transformacji w USA, sesje naukowe, poświęcone regionom węglowym na danych kontynentach, a także wyjazd terenowy w obszary pogórnicze Appalachów. Konferencję poprzedził jednodniowy warsztat z zakresu zarządzania projektami i pracy nad publikacjami naukowymi. Wydarzenie współfinansował grant National Science Foundation, kierowany przez M. Woodwortha i J. Jacqueta, a także Fundacja Alfreda Sloana.
Jan Frankowski na konferencji zaprezentował proces odejścia od węgla w sektorze mieszkaniowym w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń i strategii radzenia sobie mieszkańców i spółdzielni mieszkaniowych wobec kryzysu wywołanego wprowadzeniem embargo na rosyjski węgiel. W sesji wzięły także udział m.in. Elizabeth Bennett (UCLA), prezentująca badanie wpływu branży kryptowalut na tereny pogórnicze Pensylwanii, a także Fitsum Weldegeorgis (University of Queensland, Brisbane), przybliżający preferencje różnych interesariuszy regionów węglowych USA i Kanadzie. Sesję moderował Bishista Shree z OSU.
W sesji posterowej Jan Frankowski przedstawił poster pt. Implications of the energy transition for the labour market in Europe’s largest hard coal region, z wynikami zakończonego w zeszłym roku projektu TIPPING+. Poster dotyczył ekspozycji miejsc pracy w górnictwie i sektorze okołogórniczym Śląska na proces dekarbonizacji.
Obszerną relację można znaleźć tutaj.