Nie jesteśmy drugą Japonią – nie będzie nas stać na godne emerytury

TVN24_PL_02.16
Leszek Balcerowicz oraz Piotr Lewandowski o konsekwencjach ewentualnego obniżenia wieku emerytalnego.

Zarówno Leszek Balcerowicz, jak i Piotr Lewandowski, zaproszeni przez TVN do skomentowania propozycji PIS dot. obniżeniu wieku emerytalnego, byli zgodni - w skutek takiej decyzji zaczniemy jako społeczeństwo ponosić coraz większe koszty.

 

- Od 2040 roku o 4 miliony ludzi mniej będzie w wieku produkcyjnym […] Obniżenie wieku emerytalnego to jedna z najbardziej nieodpowiedzialnych obietnic PIS-u – konkludował  Leszek Balcerowicz

 

- To iluzja, że można mieć niski wiek emerytalny, gospodarkę, która się będzie prężnie rozwijała i emerytury, które zapewnią godną starość – podkreślał Piotr Lewandowski. Od 1990 roku średnia długość życia w Polsce wydłużyła się o 6 lat. Ten dodatkowy czas spędzamy jednak na emeryturze […] Polska będzie jednym z pierwszych 10 krajów na świecie, gdzie ponad połowa ludności przekroczy wiek 50 lat. Zapowiadane przez PIS ewentualne obniżenie wieku emerytalnego pogłębi problem obciążenia pracujących emeryturami.

 

Wypowiedź Leszka Balcerowicza oraz wywiad z Piotrem Lewandowskim przeprowadzony przez Katarzynę Karpę-Świderek jest do obejrzenia/wysłuchania w serwisie TVN 24 (zobacz).

 

  TVN24_PL_02.2016

 

? bmk

wszystkie wiadomości