Celem projektu jest ulepszenie polityki klimatyczno-energetycznej w Bułgarii, Chorwacji, Polsce i Rumunii. Jego misją jest zwiększenie ambicji tych krajów zgodnie z planami Unii Europejskiej dotyczącymi osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Projekt ma odpowiadać na kluczowe wyzwania w Bułgarii, Chorwacji, Polsce i Rumunii, takie jak ubóstwo energetyczne, bezpieczeństwo energetyczne i klimatyczne oraz akceptacja społeczna dla transformacji energetycznej.
Instytut Badań Strukturalnych (IBS) zajmie się integracją preferencji społecznych z polityką klimatyczno-energetyczną. Kluczowe działania IBS w ramach projektu obejmują:
Rola IBS jest kluczowa w zakresie integracji preferencji społecznych z polityką publiczną. Sam projekt koncentruje się na tworzeniu wiedzy, która będzie podstawą dla ulepszenia Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu (NECPs). Projekt ma na celu zwiększenie skuteczności NECPs poprzez oceny porównawcze i wspieranie dialogu wielostronnego z udziałem decydentów, społeczeństwa obywatelskiego i biznesu. Projekt umożliwi zmianę NECP-ów w kierunku tworzenia bardziej zrównoważonych systemów energetycznych, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne i sprawiedliwość społeczną. Dodatkowo pozwoli zmniejszyć zależność od nieodnawialnych źródeł energii. W ten sposób kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą lepiej dostosować się do celów UE w zakresie energii i klimatu.
* * *
Projekt współfinansowany ze środków polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu pn. Projekty Międzynarodowe Współfinansowane.
Projekt sfinansowany w ramach
Europejskiej Inicjatywy Ochrony Klimatu (EUKI).
jakub.sokolowski@ibs.org.pl