Konferencja była pierwszą okazją do podzielenia się wynikami badań projektu WeLaR, finansowanego ze środków HORYZONT EUROPA. IBS jest jednym z 10 partnerów biorących udział w projekcie. Celem projektu jest zrozumienie zachodzących zmian na rynku pracy oraz wynikających z nich koniecznych zmian w zakresie polityki publicznej.
Karol Madoń przedstawił artykuł „The role of Global Value Chains for workers’ tasks and wage inequality”. Jego współautorami są Piotr Lewandowski (IBS) i Deborah Winkler (World Bank). Badanie ocenia relację między udziałem w globalnym łańcuchu dostaw a rutynowością pracy oraz jej wpływem na nierówności dochodowe w krajach na różnym poziomie rozwoju gospodarczego. Udział w globalnym łańcuchu dostaw przekłada się na niższy poziom nierówności dochodowych w większości badanych krajów. Wyjątek stanowią najbogatsze kraje.
Wojciech Szymczak zaprezentował artykuł „Technology adoption, trade unions and involuntary atypical employment”, którego współautorem jest Piotr Lewandowski (IBS). Wyniki badania pokazały, że wzrost wykorzystania technologii może prowadzić do szerszego objęcia pracowników niestandardowymi formami zatrudnienia – pracy na niepełny etat i czas określony. Dalsza eksploracja problemu pokazała, że grupy dotychczas najczęściej objęte niestandardowym zatrudnieniem – w szczególności kobiety, osoby z średnim i niższym wykształceniem – są najbardziej narażone na ryzyko obniżenia jakości pracy. Negatywny wpływ technologii może być jednak redukowane dzięki silnej reprezentacji pracowników w związkach zawodowych.
Konferencja projektu WeLaR objęła również wykład inauguracyjny, zaprezentowany przez prof. Agnieszkę Chłoń-Domińczak (SGH), która przedstawiła proponowane rozwiązania w zakresie redukcji negatywnego wpływu zmian globalizacji, zmian technologicznych, demograficznych i klimatycznych na rynek pracy.