Nierówność płci na rynku pracy - konferencja IBS i GRAPE

pixabay_narzedzia_placowe
W dniach 1–2 lipca 2016 roku w Warszawie odbyła się konferencja Gender Gaps Conference organizowana przez Instytut Badań Strukturalnych oraz GRAPE.

Konferencja poświęcona była tematyce nierówności płci na rynku pracy, a w szczególności nierównościom płacowym. Mimo że kobiety są coraz lepiej wykształcone i często posiadają wyższe kwalifikacje niż mężczyźni, to nadal zarabiają znacząco mniej.

 

Jill Rubery (Manchester University) w otwierającym konferencję przemówieniu zwróciła uwagę, że tradycyjne wyjaśnienia przyczyn luki płacowej kobiet i mężczyzn stają się nieaktualne. Zaznaczyła, że coraz większe znaczenie dla rozmiaru luki płacowej mają nie edukacja i doświadczenie, lecz czynniki instytucjonalne oraz charakterystyki przedsiębiorstw, w których pracują kobiety i mężczyźni. Z kolei Nuria Rodriguez-Planas (City University New York, IZA) podkreśliła wagę norm społecznych i kulturowych, które w różny sposób kształtują wybory chłopców i dziewcząt. Podczas drugiego dnia konferencji przedstawiła swoje badanie dotyczące luki w paleniu papierosów wśród dzieci imigrantów w Hiszpanii. Uzyskane przez nią wyniki pokazują, że pośród dzieci imigrantów z krajów, w których równość płci jest większa, luka w paleniu papierosów pośród nastolatek i nastolatków jest mniejsza.

 

Więcej na temat konferencji - tutaj

Projekt związany z tą wiadomością:

Luka płacowa kobiet i mężczyzn w ujęciu kohortowym

wszystkie wiadomości