Dostęp do danych administracyjnych w Europie Środkowej

hungary-1804327_1280

rozpoczęcie

zakończenie

Budapeszt

W dniach 21-22 września br. w Budapeszcie odbyło się seminarium pt. „Dostęp do zanonimizowanych danych administracyjnych dla celów badawczych i oceny polityk”.
W tym roku Węgry obchodzą dziesiątą rocznicę zmian w prawie ułatwiających dostęp do danych administracyjnych, Celem spotkania była wymiana doświadczeń związanych z wykorzystaniem danych administracyjnych na Węgrzech oraz w innych krajach Europy Środkowej. Niedługo zostanie opublikowany policy brief podsumowujący te doświadczenia.
Podczas seminarium prezentacje wygłosili m.in.: Paweł Wojciechowski – główny ekonomista ZUS i były minister finansów, Martin Kahanec – profesor na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (CEU), oraz János Köllő – dyrektor ds. badań w Instytucie Ekonomicznym Węgierskiej Akademii Nauk. Z ramienia IBS, partnera seminarium, udział w spotkaniu wzięli Iga Magda i Jan Baran.
Iga Magda w swojej prezentacji skupiła się na omówieniu zalet oraz ograniczeń związanych z korzystaniem z danych administracyjnych oraz promocji szerszego wykorzystania tego typu danych. Jan Baran zaprezentował wyniki ewaluacji działań w ramach Inicjatywy na rzecz Zatrudnienia Osób Młodych w Polsce, która została przeprowadzona przez IBS na zlecenie Ministerstwa Rozwoju. Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami badania -> zobacz.

Materiały do pobrania:

  • notatka prasowa z wydarzenia (poniżej),
  • prezentacje (strona wydarzenia)
  • prezentacje ekspertów IBS w języku angielskim (poniżej).

***

Seminarium zostało zorganizowane przez Węgierskie Towarzystwo Ekonomistów we współpracy z: IBS (Polska), Instytutem Budapesztańskim (Węgry), Centrum Badań Ekonomicznych i Kształcenia – Instytutem Ekonomicznym (CERGE-EI, Czechy) oraz Środkowoeuropejskim Instytutem Badań nad Pracą (CELSI, Słowacja). Seminarium zostało sfinansowane z grantu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

jb

wszystkie wydarzenia