Czy roboty zabiorą nam pracę?

Igrzyska Wolności_www
W dniu 20 października br. organizujemy sesję w ramach Igrzysk Wolności 2017 (Łódź). W trakcie panelu porozmawiamy o tym, jak technologie ICT wpływają na rynki pracy na świecie obecnie, a także, czego możemy spodziewać się w przyszłości.

Postęp technologiczny w obszarze komputeryzacji i automatyzacji stawia pytania o przyszłość pracy. Nowe technologie zmieniają charakter pracy w wielu zawodach, eliminują niektóre z nich, ale tworzą też nowe możliwości dla pracowników posiadających odpowiednie kompetencje. Związana z tym tzw. polaryzacja rynku pracy może prowadzić do zaniku klasy średniej i wzrostu nierówności dochodowych. Rozwój platform internetowych ułatwia fragmentaryzację procesów wytwórczych, co niektórym firmom i pracownikom pozwala poszerzyć zakres działalności, ale innych wystawia na nieoczekiwaną wcześniej konkurencję.

 

We współorganizowanej przez nasz Instytut dyskusji udział wezmą:

  • Grzegorz Granosik (Politechnika Łódzka),
  • Sławomir Kosieliński (Instytut Mikro Makro),
  • Piotr Lewandowski (Instytut Badań Strukturalnych),
  • Andrea Salvatori (OECD),
  • Renata Włoch (DELAB UW, Uniwersytet Warszawski).

Dyskusję poprowadzi Tomasz Kasprowicz (Liberté!).

 

Panel odbędzie się w trakcie Igrzysk Wolności 2017, które będą miały miejsce w Łodzi w dniach 19-21 października 2017 r. Jest to coroczne spotkanie przedstawicieli świata kultury, biznesu, życia publicznego, specjalistów z wybranych dziedzin oraz wszystkich osób zainteresowanych dyskusją nad wyzwaniami stojącymi przed społeczeństwami XXI wieku. Tegoroczna edycja „RE:wolucja / Cyfrowa rzeczywistość” będzie poświęcona wpływowi technologii na społeczeństwo, demokrację i rynek pracy.

 

Więcej informacji i program dostępne na stronie wydarzenia: http://igrzyskawolnosci.pl/.

i-w_plakatA2_420x594mm_3mmspad_DRUK_1509
wszystkie wiadomości